Na czym polega leasing zwrotny?
Potrzebujesz sporej gotówki, aby utrzymać płynność finansową firmy? Jeśli masz środki trwałe, możesz odsprzedać je firmie leasingowej w ramach leasingu zwrotnego. W ten sposób uzyskasz gotówkę, ale zachowasz prawo do korzystania z leasingowanych przedmiotów. Sprawdź, na czym dokładnie polega ta usługa.
Czym jest leasing zwrotny?
Leasing zwrotny to dość nietypowy rodzaj leasingu. Aby w pełni zrozumieć, na czym ta usługa polega, wyjaśnijmy najpierw, jak działa klasyczny leasing. Otóż w ramach zwykłego leasingu przedsiębiorca w pewnym sensie wynajmuje czy też dzierżawi określony sprzęt w zamian za comiesięczne raty leasingowe. W ten sposób nie musi on wydawać własnych pieniędzy, aby zakupić potrzebny w firmie samochód lub inne urządzenia. Wystarczy, że wpłaci wkład własny w wysokości około 10-30% wartości danego przedmiotu, aby w kolejnych latach z niego korzystać. Co więcej, gdy okres leasingowania upłynie, przedsiębiorca może wykupić leasingowany przedmiot na własność za ułamek jego wartości. Może jednak zupełnie zrezygnować z leasingowanego przedmiotu i wziąć w leasing nowe urządzenie czy samochód firmowy.
Takie rozwiązanie jest idealne dla przedsiębiorców, którzy muszą wymienić firmowy sprzęt, ale nie dysponują odpowiednią gotówką. Poza tym leasing to dobra alternatywa dla kredytów dla firm, które nie zawsze są dostępne w przypadku młodych firm lub przedsiębiorców z niewystarczającą zdolnością kredytową.
➡ Czekają Cię firmowe zakupy, ale nie chcesz wydawać wszystkich oszczędności? Sprawdź nasz ranking ofert leasingu.
Natomiast przy leasingu zwrotnym mamy do czynienia z sytuacją zgoła odwrotną. Otóż w tym przypadku to nie przedsiębiorca nabywa potrzebny sprzęt w ramach umowy leasingowej, ale odsprzedaje posiadane urządzenia firmie leasingowej. Jak wygląda to w praktyce?
Przede wszystkim przedsiębiorca musi być właścicielem danego środka trwałego. Następnie może odsprzedać go firmie leasingowej, za co otrzyma określoną kwotę. Co jednak najważniejsze, dany przedmiot dalej pozostaje do dyspozycji przedsiębiorcy. Może on z niego wciąż korzystać w zamian za opłacanie rat leasingowych. Oznacza to, że przedsiębiorca w ramach leasingu zwrotnego dostaje od firmy leasingowej gotówkę, którą może przeznaczyć na dowolny cel, ale w dalszym ciągu korzysta z danego sprzętu czy urządzenia. To jest właśnie istota leasingu zwrotnego.
Dodajmy jeszcze, że podstawą leasingu zwrotnego jest umowa cywilnoprawna. Poza tym leasing zwrotny podobnie, jak tradycyjny leasing, może mieć charakter finansowy lub operacyjny (więcej informacji o tym, czym różnią się od siebie leasing operacyjny i leasing finansowy znajdziesz tutaj). Co ważne, przy leasingu finansowym to przedsiębiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych. W przypadku leasingu operacyjnego leży to po stronie leasingodawcy.
Dla kogo przeznaczony jest leasing zwrotny?
Z leasingu zwrotnego mogą skorzystać przedsiębiorcy, którym zależy na uwolnieniu gotówki, zamrożonej w środkach trwałych. Rozwiązanie to jest szczególnie opłacalne, gdy danemu przedsiębiorcy grozi utrata płynności finansowej.
Otrzymane w ramach leasingu zwrotnego środki można przeznaczyć na dowolny cel. Może być to inwestycja w rozwój firmy, spłata innych zobowiązań lub po prostu zachowanie płynności finansowej. W każdym razie leasing zwrotny pozwala uniknąć zaciągania kolejnych kredytów, które w najgorszym wypadku mogą wpędzić firmę w spiralę długów. Natomiast leasing zwrotny zapewnia przedsiębiorcy spory zastrzyk gotówki bez konieczności zadłużania się.
Poza tym leasing zwrotny jest rozwiązaniem, dzięki któremu przedsiębiorca nie musi całkowicie sprzedawać majątku firmy, gdy brakuje mu środków na bieżące zobowiązania. W końcu dzięki ratom leasingowym wciąż może korzystać z leasingowanych przedmiotów.
➡ Nie wiesz, jaki sposób finansowania firmowych zakupów wybrać? Sprawdź, kiedy warto skorzystać z leasingu.
Leasing zwrotny a rozliczenie podatków
Z leasingiem zwrotnym wiążą się konkretne skutki podatkowe. Wynika to z tego, że uzyskane w ramach leasingu zwrotnego środki stanowią dla przedsiębiorcy przychód. A od przychodu należy odprowadzić podatek dochodowy oraz VAT. Do tego dochodzi podatek VAT, który wynika z umowy leasingowej. Jeśli zdecydujemy się na leasing zwrotny operacyjny, to do każdej raty leasingowej należy doliczyć 23% podatek VAT. Natomiast przy leasingu zwrotnym finansowym stawka VAT zależy od przedmiotu leasingu, a sam podatek należy w całości opłacić z góry.
Warto jednak pamiętać, że raty leasingowe oraz opłaty eksploatacyjne w przypadku leasingu zwrotnego stanowią koszty uzyskania przychodu. Przy leasingu zwrotnym operacyjnym do kosztów zaliczamy całą ratę, a przy leasingu zwrotnym finansowym tylko jej część odsetkową. Poza tym w przypadku leasingu zwrotnego operacyjnego do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć opłatę manipulacyjną oraz wstępną.
➡ Zastanawiasz się, czy biorąc leasing nie zamykasz się na inne sposoby finansowania? Sprawdź, jak leasing wpływa na zdolność kredytową firmy.
Leasing zwrotny to rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy nie mają wystarczających środków, aby utrzymać płynność finansową firmy. Zamiast zaciągać kredyt dla firm lub wyprzedawać majątek przedsiębiorstwa, mogą oni skorzystać z usług firmy leasingowej. W ten sposób uzyskają gotówkę, ale w dalszym ciągu zachowują prawo do korzystania z leasingowanych przedmiotów.
Przedsiębiorczyni zafascynowana światem finansów i bankowości. W wolnych chwilach uwielbia czytać powieści kryminalne oraz spędzać czas na świeżym powietrzu (najchętniej w górach!).
Jedna odpowiedź
[…] formą leasingu jest leasing zwrotny, który polega na tym, że leasingodawca nabywa środek trwały od leasingobiorcy, ale ten drugi […]