Faktoring kontraktowy – na czym on polega?
Łatwo jest zarządzać płynnością przedsiębiorstwa, które zawiera proste umowy kupna-sprzedaży, z krótkimi terminami płatności i z rzetelnymi kontrahentami opłacającymi swoje zobowiązania w terminie. Sprzedajemy towar kontrahentowi, wystawiamy fakturę i tylko czekamy na zapłatę. Co jednak w przypadku, gdy umowa pomiędzy przedsiębiorcami dotyczy dłuższego okresu, tak jak to często bywa w branży budowlanej? Czy jako firma musisz czekać, aż inwestycja dobiegnie końca, by otrzymać zapłatę? Tylko skąd masz wziąć środki, aby taką inwestycję zrealizować? I właśnie w takich przypadkach sytuację ratuje faktoring kontraktowy. Przyjrzyjmy się bliżej, na czym polega ta usługa.
Na czym polega problem z fakturami o odroczonych terminach płatności?
Chyba każdy przedsiębiorca marzy, aby otrzymywać płatności od kontrahentów z góry, albo zaraz po wystawieniu faktury. Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna, a firmy często zmuszone są do wystawiania faktur o odroczonych terminach płatności. Tylko że w ten sposób łatwo stracić płynność finansową, popaść w długi i narazić się na bankructwo. Problem ten w szczególności dotyczy branży budowlanej, która z jednej strony obraca dużymi kwotami, a z drugiej długoterminowymi kontraktami. Wyjściem z tej sytuacji jest faktoring, w tym faktoring kontraktowy, czyli usługa, po którą coraz częściej sięgają polscy przedsiębiorcy.
➡ Szukasz sposobu na poprawę płynności finansowej firmy? Sprawdź nasz Ranking Firm Faktoringowych.
Na czym polega wymiana faktur na gotówkę?
Zasada działania faktoringu jest prosta. Przedsiębiorca sprzedaje kontrahentowi towar i wystawia fakturę. Jednak jeśli termin płatności za taką fakturę jest dłuższy i wynosi np. 30, 60, a nawet 120 dni, to w tym czasie przedsiębiorca nie ma ani towaru na sprzedaż, ani gotówki. A przecież podatki, wynagrodzenia i inne bieżące zobowiązania same się nie zapłacą.
Dlatego właśnie przedsiębiorcy decydują się na faktoring. Dzięki temu płatność od firmy faktoringowej trafia na ich konto zaraz po wystawieniu faktury, umożliwiając normalne funkcjonowanie firmy. Jednocześnie kontrahent może fakturę opłacić w późniejszym terminie.
Jednak w przypadku kontraktów długoterminowych nie jest to takie proste. Stąd specjalna usługa, która sprawdza się w takich przypadkach, czyli faktoring kontraktowy. Sprawdźmy, na czym dokładnie polega ten rodzaj faktoringu.
➡ Chciałbyś skorzystać z faktoringu? Poznaj wady i zalety finansowania faktur.
Czym jest faktoring kontraktowy?
Faktoring kontraktowy to usługa finansowania rozciągniętych w czasie kontraktów. Dzięki niej przedsiębiorca ma środki na zakup materiałów, czy opłacenie pracowników, zanim cały kontrakt zostanie ostatecznie rozliczony. W tym przypadku firma otrzymuje gotówkę za każdą płatność za postęp. Innymi słowy, firmy faktoringowe zapewniają przedsiębiorcy stały dopływ środków w trakcie obowiązywania kontraktu.
➡ Zastanawiasz się, jaki faktoring sprawdzi się w Twojej firmie? Sprawdź, jakie są rodzaje faktoringu.
Faktoring kontraktowy a faktoring jednorazowy – różnice
Warto także dodać, że faktoring kontraktowy przypomina jeszcze inny rodzaj faktoringu, a mianowicie faktoring jednorazowy. Taki faktoring dotyczy pojedynczych sytuacji, gdy fakturowana jest konkretna faktura. Czym w takim razie różni się faktoring kontraktowy od faktoringu jednorazowego?
Można powiedzieć, że faktoring kontraktowy działa podobnie do faktoringu jednorazowego, ale na większą skalę. Z tego też względu faktoring kontraktowy jest tańszy od jednorazowego.
➡ Prowadzisz firmę budowlaną lub transportową? Sprawdź, w jakich branżach sprawdzi się faktoring.
Kto może skorzystać z faktoringu kontraktowego?
Faktoring kontraktowy to rozwiązanie dla firm, które potrzebują gotówki, aby realizować długoterminowe inwestycje. Sprawdzi się w przypadku firm budowlanych oraz innych branż, w których dominują faktury z odroczonym terminem płatności oraz długoterminowe kontrakty.
Przedsiębiorczyni zafascynowana światem finansów i bankowości. W wolnych chwilach uwielbia czytać powieści kryminalne oraz spędzać czas na świeżym powietrzu (najchętniej w górach!).