Kredyt a pożyczka – czym się różnią?
Korzystanie z różnych form finansowania stało się właściwie nieodłącznym elementem życia codziennego. Dla wielu osób kredyty i pożyczki stanowią kluczowe narzędzia, umożliwiające realizację marzeń, planów inwestycyjnych czy po prostu pokrycie nagłych wydatków. Terminy „kredyt” i „pożyczka” są często używane zamiennie. To błąd! Zobacz czym różnią się te produkty finansowe.
Kredyt a pożyczka: Definicje
Kredyt to transakcja, polegająca na tym, że bank oddaje kredytobiorcy do dyspozycji środki pieniężne na określony czas, a kredytobiorca zobowiązuje się je spłacić razem z odsetkami. Zwraca więc równowartość pozyskanej kwoty, a ponadto płaci kredytodawcy wynagrodzenie w postaci oprocentowania, które jest liczone na podstawie sumy objętej kredytem i okresu kredytowania.
Pożyczka (w odróżnieniu od kredytu) może być udzielona przez firmę lub osobę prywatną. Polega na przeniesieniu własności środków pieniężnych lub rzeczy przez pożyczkodawcę na pożyczkobiorcę na określony okres czasu. Beneficjent zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy lub rzeczy w ustalonym terminie. Pożyczka może być objęta oprocentowaniem, ale nie jest to zasadą.
Czym różni się od siebie kredyt i pożyczka?
Wiele różnic pomiędzy pożyczką a kredytem widocznych jest już w definicjach tych produktów finansowych. Z zasady kredyty udzielane są przez banki i podlegają przepisom prawa bankowego. Umowa kredytowa musi być spisana na piśmie, a umowa o pożyczkę może być również zawarta ustnie. Pożyczki może udzielić właściwie każda osoba prywatna lub instytucja. Podstawą prawną są w tym przypadku przepisy kodeksu cywilnego. Jakie różnice między kredytem a pożyczką można jeszcze wymienić?
Cel przeznaczenia
Kredyt i pożyczka często rozróżniane są na podstawie celu na jaki przeznaczone są dodatkowe środki. Pożyczkobiorca z reguły może wykorzystać je na dowolny cel, o którym nie musi informować pożyczkodawcy. Kredyt najczęściej udzielany jest na konkretny cel np. kredyt hipoteczny (na dom, mieszkanie lub działkę) czy kredyt samochodowy. Specyficznym wyjątkiem jest kredyt gotówkowy, który można zaciągnąć na dowolny cel np. remont, wakacje czy nowy sprzęt RTV/AGD.
Proces wnioskowania: Różnice między kredytem a pożyczką
Z reguły proces wnioskowania o kredyt jest dłuższy i bardziej skomplikowany niż proces wnioskowania o pożyczkę. Weryfikacja kredytobiorcy jest szczegółowa i obejmuje analizę zdolności kredytowej i innych czynników mających wpływ na spłatę zadłużenia. Zwykle wymaga dostarczenia sporej ilości dokumentacji w tym: zaświadczenia o zatrudnieniu i zaświadczeń o dochodach, a także dokumentów potwierdzających cel kredytu i ewentualne zabezpieczenia.
Wniosek o pożyczkę wymaga najczęściej dostarczenia jedynie podstawowej dokumentacji jak: dowód osobisty i zaświadczenie o dochodach. Proces jest zazwyczaj prostszy i trwa krócej. Pożyczkobiorca musi podać tylko najważniejsze informacje finansowe i personalne. W przypadku kredytu zakres wymaganych przez bank informacji będzie zwykle znacznie szerszy.
Zobacz ofertę kredytów i pożyczek dla firm
Kredyt czy pożyczka? Co wybrać?
Zastanawiasz się jaką formę finansowania wybrać? Lepiej wziąć kredyt czy pożyczkę? Wszystko zależy od Twoich potrzeb i sytuacji finansowej oraz zawodowej. Pożyczka sprawdzi się bardzo dobrze, jeżeli pilnie potrzebujesz stosunkowo niewielkiej ilości gotówki. W takim wypadku możesz rozważyć też kredyt gotówkowy (to dość elastyczna forma finansowania, zazwyczaj proces uzyskania takiego kredytu przebiega sprawnie). Wzięcie pożyczki będzie dobrym rozwiązaniem również w momencie, w którym masz trudności z uzyskaniem kredytu ze względu na formę lub stabilność zatrudnienia. Pamiętaj jednak, żeby podejmować odpowiedzialne decyzje, nieobjęte dużą ilością ryzyka.
Jak otrzymać pożyczkę parabankową?
Jeżeli potrzebujesz pozyskać dużą kwotę (np. na dom), lepiej zwrócić się w stronę banków. Bardziej skomplikowany proces weryfikacji to też większa liczba dostępnych środków. Spłatę kredytu można rozłożyć na wiele lat, co pozwala z większą łatwością spłacać comiesięczne raty. Kredyt jest też jednocześnie dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem niż pożyczka, ponieważ jest regulowany przepisami Prawa Bankowego. Korzystając z oferty banków jesteśmy znacznie mniej narażeni na ewentualne oszustwa i dodatkowe zobowiązania „zapisane małym druczkiem”.
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej, pasjonująca się odkrywaniem nowych tematów ze świata biznesu. Na portalu Firmowa Kasa informuje między innymi o faktoringu, finansach osobistych i strategiach rozwoju.