Karta kredytowa a debetowa: Jaka jest różnica?

Karta kredytowa a debetowa: Jaka jest różnica?

Karty kredytowe i debetowe to popularne środki płatnicze. Wyglądają bardzo podobnie, ale występują między nimi niezwykle istotne różnice, których nie można przegapić. Czym się różni karta debetowa od kredytowej? Przede wszystkim źródłem, z którego pochodzą środki. Jedna z nich działa w ramach przyznanego przez bank limitu kredytowego. Druga – pozwala wykorzystać środki z Twojego konta osobistego.

Czym różni się karta kredytowa od debetowej?

Podstawowe różnice między kartą debetową a kartą kredytową obejmują głównie sposób działania oraz konsekwencje finansowe. Karta debetowa jest bezpośrednio powiązana z kontem bankowym. Oznacza to, że korzystając z karty debetowej, wydajesz własne pieniądze, a nie korzystasz z pożyczonej gotówki. Z kolei karta kredytowa umożliwia dokonywanie transakcji za pomocą pożyczonej od banku kwoty.

Czym jeszcze różni się karta kredytowa od debetowej? Instytucje finansowe mogą mieć inne wymagania i warunki korzystania z tych środków płatniczych. Oprócz wymienionych już podstawowych różnic pomiędzy kartą kredytową a debetową, warto zwrócić też uwagę na sposób, w jaki korzystanie z takich produktów wpływa na zdolność kredytową. Wszystkie wątpliwości rozjaśniamy w tekście. 

Co to jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to rodzaj środka płatniczego, który pozwala na korzystanie z limitu kredytowego przyznanego przez bank. Za jej pomocą zaciągasz zobowiązanie, podobnie jak w przypadku pożyczki/kredytu gotówkowego. Jednak w tym przypadku, jeżeli terminowo spłacisz należność, nie będziesz musiał płacić żadnych odsetek. Zwykle tzw. „okres bezodsetkowy” waha się w okolicach od 20 do 60 dni, w zależności od danej instytucji finansowej. 

Tego rodzaju produkt w przeciwieństwie do karty debetowej, nie jest powiązany z rachunkiem bankowym. O kartę kredytową możesz się więc starać w każdym banku, nie tylko takim, którego klientem już jesteś. Pamiętaj też o tym, że za każdym razem jak spłacisz swoje zobowiązanie, Twój limit zostanie odnowiony. Nie jest to więc jednorazowa pożyczka, a raczej produkt, który wykorzystuje się na bieżąco. 

Zobacz też najlepsze oferty kredytów gotówkowych. Którą wybrać?

Co to jest karta debetowa?

Kartę debetową posiada właściwie każdy z Nas. We współczesnym świecie bardzo trudno jest obyć się bez tego środka płatniczego. Taka karta jest przypisana bezpośrednio do rachunku bankowego i służy przede wszystkim do korzystania z własnych środków zgromadzonych na koncie. Możesz dzięki niej dokonywać płatności bezgotówkowych (również przez internet), a także wypłacać i wpłacać pieniądze w bankomatach i wpłatomatach.

Korzystając z takiej karty wydajesz pieniądze, które rzeczywiście posiadasz (masz zgromadzone na danym rachunku). Po finalizacji każdej transakcji bank odejmie odpowiednią kwotę z Twojego salda. Z karty debetowej możesz korzystać do momentu wyczerpania środków. Jeżeli na Twoim koncie nie będzie pieniędzy, po prostu nie będziesz mógł nią płacić. Wyjątkiem jest sytuacja, w której mamy przyznany przez bank limit debetowy (możemy wydać konkretną ilość środków ponad to, co posiadamy na koncie).

Karta kredytowa a debetowa: Najważniejsze różnice

Karta debetowa i karta kredytowa to dwa zupełnie różne produkty. Działają na innych zasadach, są udostępniane klientom w różny sposób i wiążą się z innymi opłatami.Wiemy już, że karty kredytowe i debetową korzystają z dwóch różnych źródeł płatności, ale czym różni się proces starania się o kartę debetową i kredytową? Jaki wpływ mogą mieć tego rodzaju produkty na naszą ogólną sytuację finansową i zdolność kredytową? Kiedy sięgać po te rozwiązania?

Zobacz jak korzystać z firmowej karty kredytowej bez odsetek

Warunki otrzymania kart kredytowych i debetowych

Jedną z ważniejszych różnic pomiędzy kartami kredytowymi a debetowymi są warunki uzyskania takich produktów. Karta debetowa jest dostępna dla każdego. Klient nie musi spełniać żadnych dodatkowych wymagań, stawianych przez bank. Otwarcie rachunku i pozyskanie karty debetowej nie wymaga też wielu zbędnych formalności.

Zupełnie inaczej jest z kartą kredytową. Jak sama nazwa mówi, jest to produkt kredytowy. Wymaga więc złożenia specjalnego wniosku i oceny zdolności kredytowej osoby, która ubiega się o uzyskanie takiej karty. To właśnie na podstawie tej oceny bank przyzna klientowi określony limit środków do wykorzystania. Im wyższa będzie zdolność kredytowa danej osoby, tym wyższy może być też ten limit.

Prowizje i opłaty za korzystanie z kart kredytowych i debetowych

Korzystanie z kart debetowych jest zwykle bezkosztowe (o ile spełnimy odpowiednie warunki narzucone przez bank). W przypadku kart kredytowych niezwrócenie należności w terminie będzie się wiązało z przymusem zapłacenia odsetek. Ale to jeszcze nie wszystkie opłaty, o które musisz się martwić. Często musisz liczyć się z rocznymi opłatami za korzystanie z takiego produktu. Dodatkowo wyciąganie gotówki z bankomatu jest zwykle objęte prowizją, czego raczej nie spotykamy w przypadku kart debetowych. 

Sprawdź ranking kont firmowych. Co brać pod uwagę przy wyborze banku?

Zdolność kredytowa: Karta kredytowa a debetowa

Posiadanie karty debetowej i korzystanie z niej w żaden sposób nie wpływa na Twoją zdolność kredytową. Inaczej będzie w przypadku karty kredytowej. Ryzykowne korzystanie z tego produktu (np. częste wykorzystywanie maksymalnego limitu) może wpłynąć negatywnie na ocenę zdolność kredytowej. Limity będą też zawsze obniżały scoring BIK aż do momentu ich spłaty. Niekoniecznie musisz się tym martwić. Jeżeli korzystasz z karty w sposób odpowiedzialny i regularnie spłacasz zobowiązania, może to nawet wpłynąć pozytywnie na ocenę punktową.

Są jednak sytuacje, w których warto zastanowić się nad zamknięciem karty kredytowej. Jeżeli np. staramy się aktualnie o kredyt hipoteczny, limit na karcie kredytowej będzie wliczany do naszych miesięcznych wydatków, nawet jeśli zwykle z niego nie korzystamy. Rezygnacja z tego produktu może w takim wypadku podnieść zdolność kredytową. Pamiętaj jednak, żeby zrobić to odpowiednio wcześnie przed złożeniem wniosku o kredyt.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *