Dokumenty do kredytu gotówkowego: Co musisz wiedzieć?

Dokumenty do kredytu gotówkowego: Co musisz wiedzieć?

Kredyt gotówkowy to wyjątkowo elastyczna forma finansowania. Z reguły uzyskane fundusze mogą być wykorzystane na dowolny cel. Ubieganie się o kredyt gotówkowy wymaga też mniejszej ilości formalności niż w przypadku wielu innych kredytów (np. kredytu hipotecznego), dlatego, że kwota takiego zobowiązania jest stosunkowo niska. Mimo to, jeżeli zastanawiasz się nad zaciągnięciem kredytu gotówkowego, warto zawczasu sprawdzić, jakie dokumenty będą Ci potrzebne w procesie ubiegania się o finansowanie.

Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego?

Jakich dokumentów potrzebujesz, żeby ubiegać się o kredyt gotówkowy? Przed złożeniem wniosku najlepiej sprawdzić oficjalne informacje na stronie instytucji, w której chcemy zaciągnąć kredyt. Banki zazwyczaj wprost informują o konkretnych wymaganiach formalnych, a te mogą się nieznacznie różnić pomiędzy instytucjami.

W przypadku kredytu gotówkowego lista formalności, które należy spełnić w trakcie starania się o finansowanie, nie jest długa. Zwykle można złożyć wniosek online, w ciągu dosłownie paru minut. Mimo to nie obędzie się bez dostarczenia do banku odpowiednich dokumentów takich jak zaświadczenie o zarobkach czy wyciąg z konta bankowego. Warto przygotować się na to wcześniej i zadbać o wszystkie potrzebne zaświadczenia. Dzięki temu maksymalnie skrócimy czas wnioskowania o kredyt.

W jakim banku wziąć kredyt gotówkowy? Sprawdź ranking!

Dowód osobisty: Podstawa do udzielenia kredytu

Podstawowym dokumentem, którego potrzebujemy, żeby zacząć starać się o kredyt gotówkowy jest dowód osobisty (lub w przypadku cudzoziemców karta czasowego lub stałego pobytu). Dowód jest niezbędny, ponieważ umożliwia instytucji weryfikację naszej tożsamości. Bez niego nikt nawet nie przyjmie od Ciebie wniosku o kredyt. Warto pamiętać, że chociaż w Polsce paszport również jest uważany za dokument tożsamości, to nie stanowi on dla banku podstawy do udzielenia kredytu.

Jeżeli zaciągamy kredyt gotówkowy przez internet, może wystarczyć podanie numeru PESEL i numeru dowodu. Bank może też poprosić o przesłanie jego skanu drogą elektroniczną lub dostarczenie oryginalnego dokumentu do placówki banku. Inną opcją jest też zrobienie przelewu weryfikacyjnego o wartości 1 grosza w celu weryfikacji tożsamości.

Wniosek o kredyt gotówkowy: Jak go prawidłowo wypełnić?

Kluczowym elementem w procesie starania się o uzyskanie kredytu gotówkowego jest oczywiście prawidłowo wypełniony wniosek o kredyt. Należy w nim zawrzeć wszystkie wymagane informacje:

  • preferowaną kwotę kredytu i termin spłaty
  • prawidłowe dane osobowe (imię i nazwisko, numer dowodu, PESEL)
  • adres zamieszkania,
  • dane kontaktowe,
  • stan cywilny,
  • informacje o dochodach
  • dane na temat innych zobowiązań (np. kredytów, aktywnych kart kredytowych)

Zawsze udzielaj prawidłowych informacji. Bank będzie je weryfikował i wykrycie nieprawidłowości może się wiązać z konsekwencjami prawnymi. Dlatego dokładnie wypełniaj wszystkie rubryki, żeby uniknąć odrzucenia wniosku i dodatkowych nieprzyjemności.

Zaświadczenie o zarobkach

Jakie jeszcze dokumenty są potrzebne do kredytu gotówkowego? Bank będzie chciał zweryfikować Twoją zdolność kredytową, żeby sprawdzić, czy będziesz w stanie regularnie spłacać raty kredytu. Dlatego zazwyczaj będzie wymagał dokumentu potwierdzającego dochody. Od osób pracujących wymaga się najczęściej zaświadczenia od pracodawcy. Powinno zawierać jego dokładne dane, informacje na temat rodzaju umowy i wysokość pensji z ostatnich 3 miesięcy.

Coraz częściej zdarza się, że banki nie wymagają zaświadczenia od pracodawcy (szczególnie w przypadku niewielkich kwot). Wystarczy wtedy osobiście napisane oświadczenie o wysokości dochodów. Jeżeli pracujesz na umowie cywilnoprawnej (np. zlecenie lub o dzieło) bank może wymagać od Ciebie również przesłania skanu umowy (przeczytaj więcej na temat kredytu gotówkowego i umowy o dzieło/zlecenie). Natomiast jeżeli jesteś emerytem lub rencistą powinieneś przedstawić instytucji zaświadczanie z ZUS o prawie do świadczenia i jego wysokości.

Wyciąg z konta bankowego

Do wniosku o kredyt gotówkowy często trzeba dołączyć wyciąg z konta bankowego za ostatnie 3-6 miesięcy. To dla instytucji podstawa do wnioskowania o Twojej rzeczywistej sytuacji finansowej. Nie każdy bank i nie w każdej sytuacji będzie tego jednak wymagał. Takich informacji nie będą musiały zwykle dostarczać osoby, które starają się o kredyt w banku, w którym mają aktywny rachunek. W takiej sytuacji instytucja ma dostęp do potrzebnych danych.

Własna działalność gospodarcza: Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego?

Co w przypadku gdy prowadzisz działalność gospodarczą? Jakich dokumentów potrzebujesz, żeby starać się o kredyt gotówkowy? Osoby samozatrudnione, prowadzące działalność gospodarczą czy pracujące na umowie B2B, będą musiały dostarczyć bankowi więcej danych niż np. ktoś pracujący na umowie o pracę. Oprócz dokumentów potwierdzających dochody muszą przedstawić:

  • wpis do KRS lub CEIDG
  • zaświadczenia o nadaniu REGON oraz NIP
  • zaświadczenia z ZUS i urzędu skarbowego o niezaleganiu ze składkami i podatkomi
  • pełną księgowość

Szukasz kredytu dla firm? Zobacz gdzie są najlepsze oferty

Kredyt gotówkowy z poręczycielem: Dodatkowe dokumenty

Specyficzną sytuacją jest też zaciągnięcie kredytu gotówkowego z poręczycielem. Osoba poręczająca stanowi dla banku dodatkowe zabezpieczenie, dlatego również powinna zostać zweryfikowana. Niezbędnym dokumentem w tym przypadku będzie oczywiście umowa o poręczenie, w której poręczyciel zobowiąże się do spłaty długu wierzyciela, gdyby ten tego nie zrobił. Bank może również poprosić o dodatkowe informacje dotyczące sytuacji finansowej poręczyciela: wyciągi z konta czy zaświadczenie o dochodach.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *