Czym różni się leasing od wynajmu długoterminowego?

Czym różni się leasing od wynajmu długoterminowego?

męska dłoń z eleganckim zegarkiem trzymająca kierownicę

Leasing to jeden z częściej wykorzystywanych przez przedsiębiorców sposobów na sfinansowanie floty samochodowej. Nic w tym dziwnego, skoro usługa ta jest łatwo dostępna, stosunkowo tania, a do tego nie wymaga od przedsiębiorcy dużego, jednorazowego wydatku gotówki. Jednak od jakiegoś czasu coraz większą popularnością cieszy się także wynajem długoterminowy. Sprawdźmy zatem, czym ten rodzaj finansowania różni się od leasingu i kiedy warto z niego korzystać.

Czym wynajem długoterminowy różni się od leasingu dla firm?

Choć na pierwszy rzut oka wynajem długoterminowy przypomina leasing, to są to odrębne usługi. Różnią się od siebie w kilku kluczowych kwestiach, takich jak:

  • opcja wykupu pojazdu po wygaśnięciu umowy leasingowej,
  • wysokość opłat za korzystanie z pojazdu,
  • opłata wstępna,
  • swoboda w korzystaniu z pojazdu,
  • długość umowy.

Przyjrzyjmy się tym aspektom bliżej.

Szukasz najlepszej oferty leasingowej dla swojej firmy? Zapoznaj się naszym rankingiem firm leasingowych.

 

Opcja wykupu pojazdu

W przypadku leasingu dla firm, po upłynięciu terminu obowiązywania umowy leasingowej, przedsiębiorca może wykupić samochód na własność za symboliczną kwotę. Zazwyczaj jest to 1% wartości pojazdu. Natomiast, gdy dobiegnie końca okres wynajmu, auto wraca do właściciela, czyli instytucji finansującej. Oczywiście, możemy zainteresować się wykupem tego samochodu, ale w tym przypadku będzie obowiązywała cena rynkowa. A to oznacza, że koszt wykupu pojazdu jest wyższy przy wynajmie niż ma to miejsce w ramach leasingu.

 

Wysokość opłat za korzystanie z pojazdu

Gdy korzystamy z leasingu, opłacamy tzw. raty leasingowe. Składa się na nie kwota wynikająca z wartości samego pojazdu, jak i marża leasingodawcy. Przy wynajmie jest nieco inaczej. Owszem, również spłacamy marżę firmy leasingowej, ale do niej dochodzi abonament za korzystanie z samochodu. Dzięki temu rata za wynajem długoterminowy jest często sporo niższa niż tradycyjna rata leasingowa.

Nie masz pewności, jaki rodzaj finansowania będzie najlepszy dla Twojej firmy? Sprawdź Ranking Brokerów Leasingowych i zdaj się na pomoc doświadczonych specjalistów.

 

Opłata wstępna

Kolejną kwestią, która różni się w przypadku leasingu dla firm i wynajmu długoterminowego, jest wysokość opłaty wstępnej. Przy leasingu jest to zazwyczaj około 10-20% wartości samochodu. Choć zdarzają się promocyjne oferty, gdzie kwota ta jest sporo niższa i wynosi 1-3%. Jednak zazwyczaj nie możemy liczyć na tak dużą promocję.

Z kolei wynajem długoterminowy nie wiąże się z koniecznością wnoszenia żadnych opłat początkowych.

 

Swoboda w korzystaniu z pojazdu

Biorąc samochód w leasing, mamy możliwość korzystania z niego jak ze swojej własności. Natomiast w przypadku wynajmu długoterminowego sytuacja wygląda inaczej. Jak sama nazwa usługi wskazuje, w tym przypadku przedsiębiorca tylko wynajmuje samochód, który nie jest i raczej nie stanie się jego własnością. Stąd konieczność dbania o samochód tak, aby ewentualne ślady użytkowania były odpowiednie do wieku i przebiegu auta.

Poza tym, wynajmując samochód, musimy pilnować przebiegu pojazdu, który został określony w umowie. Jeśli przekroczymy tę wartość, musimy liczyć się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty.

 Chciałbyś skorzystać z leasingu, za którym stoi doświadczona firma leasingowa? Sprawdź naszą recenzję Alior Leasing.

 

Długość umowy

Przy wynajmie długoterminowym umowa z firmą finansującą obowiązuje zazwyczaj przez 2-4 lata. Natomiast przy leasingu okres ten może być dłuższy i wynieść nawet 5-7 lat.

 

Jaką formę finansowania samochodu wybrać?

Skoro znamy już najważniejsze różnice pomiędzy leasingiem dla firm a wynajmem długoterminowym, czas zastanowić się, która z tych opcji jest lepsza. I oczywiście, jak zwykle zależy to od naszej indywidualnej sytuacji.

Przede wszystkim, jeśli mamy zamiar korzystać z samochodu po okresie leasingowania, to faktycznie tradycyjny leasing może być lepszym rozwiązaniem. Do tego leasing sprawdzi się u przedsiębiorców, którzy chcą korzystać z pojazdu bez żadnych ograniczeń.

Natomiast wynajem długotrwały to usługa dla przedsiębiorców, którym zależy przede wszystkim na jak najniższej racie oraz braku opłaty wstępnej, a pozostałe kwestie są drugorzędne. Możemy w ten sposób cieszyć się z nowego samochodu na naprawdę atrakcyjnych warunkach. Owszem w tym przypadku wykup pojazdu po zakończeniu umowy jest nieopłacalny, ale i z tą kwestią możemy sobie poradzić. Przede wszystkim zawsze możemy zawrzeć nową umowę o wynajem na zupełnie nowy samochód. Jednak równie dobrze możemy wziąć dotychczasowy samochód w… leasing jako auto używane.

Nie jesteś zadowolony ze swojego leasingodawcy? Sprawdź, jak przeprowadzić cesję leasingu. 

Ogólnie można powiedzieć, że wynajem długoterminowy sprawdzi się przede wszystkim w przypadku niewielkich firm, w których wszystkie koszty mają znaczenie. Jednak jeśli wysokość raty leasingowej nie jest aż tak istotna, często w dłuższej perspektywie to leasing będzie bardziej opłacalny.

To, czy postawimy na wynajem długoterminowy, czy leasing dla firm, to kwestia indywidualna. Warto jednak podkreślić, że obie usługi stanowią najczęściej tańsze rozwiązanie niż kredyt dla firm. A do tego wszelkie formalności są uproszczone, a cały proces trwa stosunkowo szybko, co trudno powiedzieć o kredytach.

 

 

Jedna odpowiedź

  1. Volkswagen Financial Services pisze:

    Szukasz leasingu dla swojej firmy? W Volkswagen Financial Services to Ty decydujesz o indywidualnych opcjach finansowania. Dopasowujesz miesięczną ratę, konfigurując opłatę wstępną, roczny przebieg oraz planowaną długość użytkowania samochodu do swoich potrzeb. Odwiedź VWFS.pl i przekonaj się, jakie to proste!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *