Jak wziąć auto w leasing?
Zastanawiasz się nad wzięciem pojazdów w leasing dla firm? Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu to bardzo popularne rozwiązanie, po które sięga wielu przedsiębiorców. Atrakcyjne warunki finansowania oraz formalności ograniczone do minimum z pewnością przemawiają na korzyść tego rozwiązania. Warto jednak wcześniej zapoznać się z tym, jak wziąć auto w leasing dla firm krok po kroku.
Jak wygląda proces uzyskania leasingu krok po kroku?
Proces uzyskania finansowania w ramach leasingu dla firm nie jest skomplikowany. Składa się on
z kilku kluczowych kroków, czyli:
- wybór przedmiotu leasingu,
- znalezienie firmy leasingowej,
- zgromadzenie niezbędnych dokumentów,
- decyzja o przyznaniu leasingu,
- podpisanie umowy leasingowej,
- dokonanie opłaty wstępnej (opcjonalnie) i odbiór samochodu.
Przyjrzymy się tym etapom nieco bliżej.
➡ Szukasz najlepszej oferty leasingu? Sprawdź Ranking Firm Leasingowych.
Wybór przedmiotu leasingu
Zanim zaczniesz rozglądać się za najlepszym leasingodawcą, znajdź pojazd, który chcesz nabyć poprzez takie finansowanie. Pamiętaj, że możesz zdecydować się zarówno na samochód nowy, jak i używany. Najważniejsze jednak, aby wybrany pojazd jak najlepiej wpisywał się w potrzeby Twojej działalności. I to bez względu na to, czy poszukujesz samochodu osobowego dla siebie, auta służbowego dla pracowników, czy też pojazdów ciężarowych, dzięki którym Twoja firma będzie realizowała różne zlecenia.
Wybór firmy leasingowej
Wybór leasingodawcy jest równie ważny, co wybór samego samochodu. W końcu jest to firma, z którą będziesz współpracował w ciągu najbliższych lat, więc istotne jest, aby współpraca ta układała się co najmniej poprawnie. No i oczywiście znaczenia ma sama oferta leasingowa, która powinna być odpowiednio atrakcyjna. A jeśli jak większość przedsiębiorców nie masz czasu na szukanie najlepszego leasingu, skorzystaj z aktualnego Rankingu Firm Leasingowych (link wyżej). W ten sposób szybko przeanalizujesz
i porównasz poszczególne oferty i bez trudu wybierzesz najlepszą z nich.
➡ Planujesz skorzystanie z leasingu? Zobacz, jak leasing wpływa na zdolność kredytową firmy.
Zgromadzenie niezbędnych dokumentów
To jeden z kluczowych kroków, prowadzących do zakupu samochodu w ramach leasingu. Dlatego też, zanim jeszcze złożysz wniosek o leasing dla firm, dokładnie sprawdź, jakich dokumentów wymaga dany leasingodawca. Dzięki temu przyśpieszysz cały proces i dasz sobie większą szansę na uzyskanie pozytywnej odpowiedzi.
Decyzja o przyznaniu leasingu
Jak tylko leasingodawca zapozna się z Twoim wnioskiem i dokumentacją, a także sprawdzi Twoją wiarygodność, poinformuje Cię o swojej decyzji.
Podpisanie umowy leasingowej
Jeśli firma leasingowa zdecydowała się udzielić Ci finansowania, możesz podpisać umowę. W przypadku leasingu pojazdów łatwo-zbywalnych, takich jak np. samochody osobowe, możesz zrobić to zdalnie. Z kolei kopię umowy podpisaną przez leasingodawcę otrzymasz już po odbiorze pojazdu i wejściu umowy w życie.
Dokonanie opłaty wstępnej (opcjonalnie) i odbiór samochodu.
Jeszcze przed odbiorem samochodu należy dokonać kaucji na poczet czynszu inicjalnego, czyli pierwszej wpłaty. Następnie możesz zamówić pojazd, który zakupisz w ramach leasingu. Wówczas dostawca wystawi fakturę i prześle ją do Twojego leasingodawcy wraz z dokumentacją potrzebną do przejęcia własności
i ubezpieczenia.
Teraz musisz tylko zaczekać na pisemne upoważnienie od leasingodawcy i możesz odebrać samochód od dostawcy.
➡ Potrzebujesz fachowej pomocy w doborze leasingu? Sprawdź nasze zestawienie brokerów leasingowych.
Ile trwa załatwienie leasingu dla firmy?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zależy to od kilku czynników, m.in. samego przedmiot leasingu. Na ogół jednak czas od złożenia wniosku o leasing dla firm do odbioru pojazdu trwa
w przybliżeniu:
- nowe samochody osobowe i dostawcze – od 2 do 4 dni,
- używane samochody osobowe i dostawcze – od 2 do 7 dni,
- samochody ciężarowe i transport ciężki – od 2 do 7 dni.
Do tego dochodzi jeszcze czas na znalezienie samej oferty leasingowej, a także wybór samego sprzętu czy też pojazdów. Poza tym musisz jeszcze skompletować odpowiednie dokumenty. Warto się do tego przyłożyć, gdyż w przypadku braków formalnych cały proces się przedłuży, a Twój wniosek może wręcz zostać odrzucony. Jednak jeśli wszystkie papiery będą w porządku, proces uzyskania leasingu dla firm
i pojazdu nie zajmie Ci wiele czasu.
➡ Prowadzisz gospodarstwo rolne? Sprawdź jak wybrać najlepszy leasing maszyn rolniczych.
Jak widzisz, proces wzięcia auta w leasing nie jest skomplikowany. Jednak na kilka rzeczy warto zawczasu zwrócić uwagę. Jest to oczywiście oferta firmy leasingowej, a także poprawne złożenie wniosku o leasing. Jeśli na tych kwestiach się skupisz, nowy pojazd szybko trafi pod skrzydła Twojej firmy.
Przedsiębiorczyni zafascynowana światem finansów i bankowości. W wolnych chwilach uwielbia czytać powieści kryminalne oraz spędzać czas na świeżym powietrzu (najchętniej w górach!).