Konto firmowe walutowe – jak wybrać najlepsze?
Konto firmowe walutowe to rozwiązanie, które ułatwia zarządzanie finansami firmy mającej kontrahentów za granicą. Dzięki takiemu rachunkowi prowadzonemu w jednej z walut zagranicznych można uniknąć niekorzystnego przewalutowania i szybko zrealizować transakcję. Jak wybrać konto w zagranicznej walucie?
Dla Twojej firmy dostępne są różne rachunki bankowe (np. złotówkowy, pomocniczy). Dzięki temu, że przedsiębiorca wybierze odpowiednie konto, może sobie znacznie ułatwić prowadzenie biznesu i rozliczeń. Jak to wygląda w przypadku kontrahentów zagranicznych? Potrzebne jest po prostu konto w obcej walucie. Wyjaśniamy, jak działa taki rachunek, kiedy się przydaje, dlaczego warto je mieć, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze i jak otworzyć taki rachunek.
Sprawdź, jakie są rodzaje kont firmowych.
Jak działa firmowe konto walutowe?
Na początku należy wyjaśnić, jak działa rachunek walutowy. Już sama nazwa podpowiada, że przechowywana jest tam zagraniczna waluta (np. EUR, USD, GBP, CHF). Jednak taki rachunek firmowy nie ogranicza się tylko do przechowywania środków pieniężnych przedsiębiorstwa, ale pozwala również dokonać transakcji, wykonać przelew walutowy, wypłacać pieniądze za granicą bez prowizji i przewalutowania itd. Taki rachunek jest zatem podobny do zwykłego konta w PLN. Różnica jest jednak taka, że rozliczenia są prowadzone w obcej walucie. Najczęściej to dolar amerykański, funt brytyjski, euro, frank szwajcarski, ale można znaleźć także oferty takich kont dla mniej popularnych walut.
Firmowe konto w zagranicznej walucie – kiedy jest potrzebne?
Kiedy się przydaje rachunek inny niż w złotówkach? Przede wszystkim wtedy, gdy przedsiębiorca zajmuje się eksportem, importem lub ma stałych kontrahentów za granicą. W takim przypadku przepływy finansowe realizowane są w tej samej walucie, a transakcji nie obciąża żadna dodatkowa opłata, co miałoby miejsce, gdyby konto było prowadzone w złotówkach (np. koszt przewalutowania). Takie rozwiązanie może się sprawdzić zarówno wtedy, gdy otrzymuje się pieniądze za wykonane usługi lub sprzedane towary, jak i wtedy, gdy samemu płaci się za nie w EUR, USD itd.
Takie konto doskonale sprawdzi się także, gdy pracownicy lub przedsiębiorca często odbywają podróże służbowe. Wtedy otwarcie takiego konta jest wręcz niezbędne.
Dlaczego warto wybrać konto w zagranicznej walucie?
W Polsce posiadanie rachunku walutowego przez firmy nie jest obowiązkowe nawet wtedy, gdy prowadzą one interesy z zagranicznymi podmiotami. Przepisy prawa wymagają jedynie, żeby konto biznes było używane przy transakcjach przekraczających 15 tys. PLN, przy transakcjach dotyczących towarów wrażliwych i przy rozliczeniu między płatnikami podatku VAT. Bank jednak często nie zgadza się, żeby używać kont osobistych do celów biznesowych.
Zwykły rachunek dla firm jest więc niezbędny, ale czasami także warto go rozszerzyć o rachunek walutowy. To pozwoli obniżyć koszty prowadzenia transakcji zagranicznych, a mogą to być naprawdę duże opłaty. Taki rachunek umożliwia również korzystanie z dodatkowych usług (np. kantor internetowy, transakcje forward – zabezpieczenie przed zmianami kursu walut w przyszłości).
Najlepsze konto walutowe dla firm – na co zwrócić uwagę?
Niejeden bank w Polsce ma w swojej ofercie rachunek walutowy (np. Santander, PKO BP, Alior Bank, BNP Paribas, Millennium Bank, czy też niejeden bank spółdzielczy). To sprawia, że trzeba poświęcić nieco czasu na wybranie najlepszej oferty takiego produktu. Na co zwrócić uwagę? Po pierwsze, na walutę, jaka jest dostępna w danym rachunku. Po drugie, warto przeanalizować tabelę opłat i prowizji. W tym przypadku trzeba sprawdzić, jaka jest opłata za założenie konta, opłata za prowadzenie konta, opłata za przelew, a w szczególności za przelewy zagraniczne do interesujących nas krajów. Niektóre banki doliczają również opłaty za używanie karty płatniczej oraz za wypłatę gotówki z bankomatu.
Istotny jest także spread, czyli różnica między kursem kupna a kursem sprzedaży waluty. Powinien być jak najniższy. Mogą także pojawić się dodatkowe wymagania banku (np. minimalne wpływy miesięczne na rachunek).
➡ Nie wiesz, w jakim banku najlepiej założyć konto firmowe? Sprawdź ranking kont dla firm.
Ranking kont walutowych – czy warto?
Prowadzenie rachunku może wiązać się z opłatami, ale nie musi. Bank często nie pobiera za to opłat, jeśli spełni się określone warunki. Można również założyć konto walutowe bez opłat lub można dokonywać wymiany walut bez dużych kosztów. Oferty kont są bardzo różne, dlatego znalezienie najlepszej opcji nie jest wcale łatwe. Ważne jest porównanie kont walutowych. Trudno jednak samodzielnie analizować wszystkie oferty na rynku. To zajęłoby dużo czasu, a ten w biznesie jest przecież bardzo cenny. Na szczęście podjęcie decyzji o wyborze odpowiedniego rachunku ułatwiają rankingi, porównania i zestawienia rachunków w różnych walutach.
➡ Przeczytaj również nasz artykuł, jak wybrać konto firmowe za 0 zł.
Konto walutowe – jak otworzyć rachunek?
Czy otwarcie omawianego tu rodzaju konta jest trudne? Wręcz przeciwnie! Formalności nie są wcale skomplikowane. Bankowość udostępnia tutaj różne kanały kontaktu. Można wybrać tradycyjne rozwiązanie, a więc udać się do placówki banku i założyć darmowe konto lub przynajmniej rachunek bez wysokich opłat. Trzeba jednak pamiętać, że wiele instytucji finansowych traktuje rachunek walutowy jako rozszerzenie konta złotówkowego. Zwykle zatem założenie tego pierwszego wymaga również założenia drugiego. Nie znaczy to jednak, że nie można znaleźć ofert, które nie łączą tych dwóch rodzajów rachunków. Wracając jednak do tematu, można bez problemu załatwić wszystkie formalności w placówce banku, ale wygodniej skorzystać z bankowości elektronicznej.
Rachunek walutowy przez internet
Bankowość internetowa to duże ułatwienie dla każdego, kto prowadzi biznes. Dzięki temu, że wiele spraw finansowych można załatwić online, oszczędza się czas, ale i pieniądze. Różne operacje dokonywane przez internet często są darmowe, a w placówce banku trzeba już za nie płacić. Otwarcie rachunku firmowego walutowego właśnie przez internet może być najlepszym rozwiązaniem. W niektórych bankach wystarczy przesłać online informację, że jesteśmy zainteresowani takim produktem, a niedługo potem skontaktuje się z nami konsultant, z którym można załatwić wszystkie formalności. Część banków pozwala jednak samodzielnie otworzyć taki rachunek z poziomu rachunku złotówkowego.
Kto płaci za przelew zagraniczny?
Jedne z najczęstszych operacji na rachunkach firm to przelewy. Warto zatem zapytać, jak wygląda ta kwestia przy rachunku w zagranicznej walucie. Warunki takich operacji bywają różne i zależą tak naprawdę od warunków konkretnej oferty banku. Zwykle jednak przynajmniej część przelewów jest darmowa, gdy dokonywane są przez internet. Koszty przesyłania lub odbierania pieniędzy zależą również od tego, jaki rodzaj przelewu jest realizowany. Do wyboru jest SEPA i SWIFT. Ten pierwszy wykonywany jest tylko w euro, ten drugi – w dowolnej walucie. Przy SEPA dostępna jest tylko opcja SHA (koszty przelewu pokrywają w takiej samej części nadawca i odbiorca). Więcej możliwość jest przy SWIFT:
- SHA – koszty dzielone po równo;
- OUR – koszty przelewu pokrywa nadawca;
- BEN – koszty pokrywa odbiorca przelewu.
Karta wielowalutowa – zalety
Z posiadaniem rachunku bankowego wiąże się także posiadanie kraty płatniczej. Takie narzędzie przyda się również przy rachunku w zagranicznej walucie. Tutaj mogą się pojawić różne opcje. Bank może nam wydać nową kartę płatniczą do tego rachunku. Wtedy jest ona ściśle związana z walutowym kontem. Inna opcja, zdecydowanie wygodniejsza, to korzystanie z karty wielowalutowej. Czym różni się od zwykłej karty? Tak naprawdę tylko tym, że można nią płacić w różnych walutach (najczęściej w PLN, EUR, USD, CHF i GBP). Taka karta wydawana jest najczęściej do rachunku złotowego, a po jego rozszerzeniu o rachunek w obcej walucie, może być używana także do transakcji w zagranicznych walutach. Wiele osób (również przedsiębiorców) ma takie karty w portfelu, nawet o tym nie wiedząc. Tymczasem to bardzo wygodne narzędzie.
➡ Zapoznaj się z ofertą karty wielowalutowej i konta dla przedsiębiorców Revolut Business.
Firmowe konto – czy trzeba zgłosić?
Prowadzenie biznesu wiąże się z różnymi obowiązkami. Wiele z nich dotyczy Urzędu Skarbowego. Warto zatem zapytać na koniec, czy otwarcie rachunku w obcej walucie wiąże się z koniecznością zgłoszenia tego faktu do jakiegoś urzędu. Tutaj obowiązują takie same przepisy jak w przypadku rachunku w złotówkach. Trzeba dokonać aktualizacji wpisu w CEiDG. Natomiast w przypadku działalności gospodarczej, która nie podlega wpisowi do CEiDG, konieczne jest złożenie druku NIP-8 do Urzędu Skarbowego.
Rachunek w zagranicznej walucie to wygodne rozwiązanie dla tych podmiotów gospodarczych, które mają za granicą klientów, prowadzą z nimi rozliczenia i często wysyłają pracowników poza Polskę. Otwarcie takiego konta nie jest trudne, a daje wiele korzyści.
Przedsiębiorczyni zafascynowana światem finansów i bankowości. W wolnych chwilach uwielbia czytać powieści kryminalne oraz spędzać czas na świeżym powietrzu (najchętniej w górach!).