Jak wybrać firmę faktoringową?
Wybór firmy faktoringowej to niełatwe zadanie, szczególnie że coraz więcej instytucji finansowych oferuje tego typu usługi. Dlatego, zanim podejmiesz decyzję o wyborze konkretnej firmy faktoringowej, dowiedź się czegoś więcej o rynku oferującym te usługi. Z pewności dobrym pomysłem jest przejrzenie aktualnych rankingów firm faktoringowych, ale możesz również popytać znajomych przedsiębiorców. Pamiętaj jednak, że fakt, że ktoś chwali sobie współpracę z danym faktorem, nie oznacza automatycznie, że podobna oferta będzie atrakcyjna również dla ciebie.
Faktoring czy pakiet usług?
Z tego względu przede wszystkim zastanów się, czego oczekujesz od firmy faktoringowej. Odpowiedź sobie na pytanie o to, czy w twoim przypadku wystarczy sama usługa finansowania wystawionych przez ciebie faktur, czy może chciałbyś skorzystać również z opcji dodatkowych, takich jak zarządzanie należnościami, egzekwowanie płatności albo przejęcie ryzyka. Wiele firm faktoringowych, takich jak chociażby Finces, oferuje rozbudowany pakiet usług, z których mogą korzystać przedsiębiorcy, decydujący się na faktoring.
Z kolei banki, takie jak ING i jego usługa ING Finansowanie Faktur, najczęściej ograniczają oferowane przez siebie usługi do wypłacenia pieniędzy w ramach wystawionej faktury. Nie biorą one na siebie czynności związanych z odzyskaniem należności, jeśli Twój kontrahent będzie spóźniał się z opłaceniem faktury.
Faktoring w abonamencie czy bez umowy?
W przypadku gdy zależy Ci tylko i wyłącznie na finansowaniu faktur, zwróć uwagę przede wszystkim na koszty faktoringu. Za faktoring możesz płacić zarówno w ramach abonamentu, jak i prowizji od każdej faktury. Jeśli wystawiasz niewiele faktur, a w dodatku planujesz korzystać z faktoringu tylko od czasu do czasu, najlepiej wybierz ofertę bez umowy, np. taką, jaką oferuje ING Finansowanie Faktur. Z kolei, jeśli każdego miesiąca masz zamiar finansować kilka faktur na wysokie kwoty, to opcja ze stałym abonamentem i limitem faktoringowym będzie lepsza.
Poza tym zastanów się, czy finansowanie przez faktora ma odbywać się tylko w złotówkach, czy może współpracujesz z kontrahentami, którzy płacą ci w euro. Niektóre firmy faktoringowe, takie jak Monevia bez problemu finansują faktury zarówno w złotówkach, jak i w euro, ale wiele faktorów ogranicza swoje usługi do faktoringu tylko w naszej rodzimej walucie.
Faktoring dla mikroprzedsiebiorców czy spółek?
Wybór firmy faktoringowej zależy również od tego, jaki rodzaj działalności sprowadzisz. Na rynku bez trudu znajdziesz firmy, które skupiają się na finansowaniu faktur wystawianych przez jednoosobowe działalności gospodarcze oraz małe i średnie firmy. Takie usługi oferuje np. Monevia czy Finces. Z kolei firma faktoringowa SMEO posiada również usługi dedykowane spółkom.
Czemu warto zwrócić na to uwagę? Dlatego, że często zależy od tego limit faktoringowy, czyli wysokość kwot na fakturach, jakie możemy finansować w ramach umowy z faktorem. Im jest on większy, tym wyższe faktury możemy w sumie finansować. Jeśli jednak wystawiasz kilka faktur w miesiącu, w dodatku na stosunkowo niewysokie kwoty, raczej poszukaj atrakcyjnej oferty mikrofaktoringu, przeznaczonej dla mikroprzedsiębiorców.
Brak opłat za opóźnienia
Kolejnym czynnikiem, który musisz wziąć pod uwagę przy wyborze firmy faktoringowej, są również maksymalne terminy płatności, jakie akceptuje faktor czy konsekwencje, jakie będą wiązały się z opóźnieniami w spłacie wypłaconego finansowania. Jeśli Twoim kontrahentom zdarza się „przegapić” termin płatności, lepiej zdecyduj się na współpracę z firmą, która nie pobiera opłat za opóźnienia np. do 30 dni. A jeśli twoi partnerzy biznesowi są rzetelni, a chęć korzystania z faktoringu wynika przede wszystkim z dłuższych terminów płatności, możesz spokojnie zapoznać się z ofertą ING Finansowanie Faktur czy SMEO, które przez krótszy okres wstrzymują się z pobieraniem opłat za opóźnienia.
Jak widzisz, wybór firmy faktoringowej zależy od wielu czynników, ale najważniejsze, aby idealnie dopasować tę usługę do własnych potrzeb. Na szczęście na naszym rynku działa sporo podmiotów, specjalizujących się w finansowaniu faktur, dzięki czemu z pewnością znajdziesz atrakcyjną ofertę dla swojej firmy.
Finansistka z wykształcenia i zamiłowania. Od kilku lat prowadzi swoją firmę i chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem na łamach serwisu FirmowaKasa. W wolnym czasie zapalona biegaczka i podróżniczka.
Jedna odpowiedź
Dobry sposob na finansowanie. z wymienionych zastanawiam sie nad smeo. Mają jasne zasady i dobre jest to ze calkowity koszt poznaje się przed podjęciem decyzji. ktoś korzystał ?