Jak przetrwać pandemię? Propozycje wsparcia dla firm od PZF

Jak przetrwać pandemię? Propozycje wsparcia dla firm od PZF

wieżowce - dzielnica finansowa

Obecnie polskie firmy znalazły się w bezprecedensowej sytuacji. Przez pandemię koronawirusa wiele z nich z dnia na dzień straciło klientów, dostawców lub i jednych, i drugich. Przedsiębiorcy liczą straty i zastanawiają się, jak przetrwać ten trudny czas. W związku z zaistniałą sytuacją Polski Związek Faktorów nakreślił siedem propozycji wsparcia przedsiębiorczości, a następnie przedstawił je Związkowi Banków Polskich i zespołowi zarządzania kryzysowego. Jak działania, zdaniem PZF, najlepiej ochronią polskich przedsiębiorców?

 

Faktoring w Polsce

Choć faktoring w Polsce zyskał powszechną popularność dopiero w ostatnich latach, to firmy faktoringowe wspierają polskich przedsiębiorców już od ponad 25 lat. Dzięki usłudze faktoringu firmy posiadają niezbędne środki, z których mogą na co dzień finansować niezbędne wydatki. Faktoring sprawia, że nawet w branżach, w których faktury o odroczonych terminach płatności są na porządku dziennym, wiele firm nie ma problemów z utrzymaniem płynności finansowej czy unikaniem zatorów płatniczych. Z dostępnych szacunków wynika, że ponad 18 000 polskich przedsiębiorców korzysta z tego rozwiązania.

 

Na czym polega faktoring?

Faktoring to usługa polegająca na finansowaniu faktur. Gdy przedsiębiorca wystawia fakturę o odroczonym terminie płatności, może przekazać ją firmie faktoringowej, a ta wypłaci mu zaliczkę w wysokości 80-100% wartości brutto faktury. W ten sposób przedsiębiorca nie musi miesiącami czekać na zapłatę za sprzedany towar czy wykonaną usługę. Zamiast tego od razu otrzymuje środki, z których może zakupić kolejną partię surowców, opłacić pracowników oraz uiścić opłaty stałe i zobowiązania podatkowe. Dzięki temu jego firma może w dalszym ciągu funkcjonować, pomimo tego, że jego kontrahent dopiero za jakiś czas zwróci mu należność.

Faktoring to przede wszystkim alternatywa dla kredytów dla firm. Przede wszystkim jest łatwiej dostępna, a firmy faktoringowe nie sprawdzają zdolności kredytowej. Wszak wypłacają przedsiębiorcy pieniądze, które on już zarobił, tylko ma je zamrożone w fakturach. I to jest kluczowa sprawa w przypadku takiej usługi jak faktoring. Pozwala ona odmrozić środki, na które czeka przedsiębiorca. Szczególnie w dobie kryzysu gospodarczego każda złotówka na koncie jest o wiele więcej warta od „milionów” w fakturach.

Proponowane przez PZF rozwiązania ułatwiłyby przedsiębiorcom uzyskanie dostępu do niezbędnej gotówki, natomiast ich kontrahenci mogliby skorzystać z wydłużonych terminów płatności, a nawet odroczenia uregulowania należności.

 

Propozycje wsparcia dla firm od PZF

Polski Związek Faktorów określił 7 filarów, które wspierałyby przedsiębiorców w czas pandemii. Są to:

  • faktoring ze wsparciem rządu,
  • gwarancje de minimis BGK,
  • wydłużenie terminów płatności,
  • czasowe zawieszenie płatności,
  • restrukturyzacja zadłużeń,
  • wsparcie ubezpieczeniowe,
  • Wolne Faktury – bez zakazu cesji.

Polski Związek Faktorów na co dzień współpracuje z przedsiębiorcami. Dzięki temu jego przedstawiciele doskonale zdają sobie sprawę, z jakimi wyzwaniami mierzyły się firmy każdego dnia, jeszcze przed rozprzestrzenieniem się epidemii, która wyhamowała polską i światową gospodarkę. Teraz potrzeby przedsiębiorców i ich kontrahentów są jeszcze większe. Wprowadzając zaproponowane przez PZF zmiany, branża faktoringowa mogłaby zastosować dodatkowe środki, które pomogłyby przedsiębiorcom funkcjonować w dobie kryzysu.

Obecnie nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak długo potrwają obostrzenia, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie wielu branżom. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że zamknięcie każdego przedsiębiorstwa, niekorzystnie odbija się na całej gospodarce, gdyż kolejne branże tracą swoich kontrahentów i odbiorców. Dlatego tak ważne jest, aby pomóc jak największej liczbie firm przeczekać ten ciężki okres. A jednym ze sposobów jest ułatwienie przedsiębiorcom dostępu do gotówki, szczególnie tej, którą zdążyli oni wypracować, ale nie mogą jej otrzymać ze względu na złą sytuację finansową kontrahentów.

 

Jedna odpowiedź

  1. AOW Faktoring pisze:

    Faktoring jest jedną z opcji, która może pomóc przedsiębiorcom przetrwać trudny czas związany z epidemią koronawirusa i zachować płynność finansową. Jak wspomniano w artykule zasady skorzystania z usługi faktoringu są znacznie łatwiejsze w porównaniu do kredytów bankowych, ponieważ nie wymagają tylu formalności, wysokiej zdolności kredytowej i przede wszystkim nie są także pożyczką, która generowałaby dodatkowe koszty. Rodzaj faktoringu można dobrać w zależności od potrzeb. Mogą z niego korzystać nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale i mikro firmy oraz start-upy. Dobrze, że powstają propozycje wsparcia, a także punkty doradztwa ekspertów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *