Jak poprawić płynność finansową w firmie?

Jak poprawić płynność finansową w firmie?

płynność finansowa firmy

Do prowadzenia działalności gospodarczej konieczne jest posiadanie zapasów finansowych. Mogą być one przeznaczone na nową inwestycję, rozbudowę firmy lub spłatę zaległości. Nawet chwilowy brak środków może powodować poważne konsekwencje i zniszczyć wiele lat rozwoju przedsiębiorstwa. Dlatego warto wiedzieć, jak poprawić płynność finansową w firmie, by uniknąć przykrych problemów. Na co zwrócić uwagę?

 

Dokładne kontrole klientów mogą uratować Twoją firmę przed zatorami i utratą płynności fiansowej

Zatory płatnicze to zmora polskich firm. Zanim rozpocznie się jakikolwiek projekt, trzeba mieć pewność, że osoba po drugiej stronie może sobie pozwolić na opłacenie rachunków. Niejedna firma utraciła swoją płynność finansową właśnie dlatego, że zaufała klientowi „na słowo”. To nigdy nie jest dobre rozwiązanie, dlatego kontrole oraz monitoring wypłacalności klientów są koniecznością.

 

Faktoring jako zastrzyk dla płynności finansowej firmy

Faktoring to narzędzie finansowe dla firm, które chcą zwiększyć płynność finansową i wygenerować warunki do rozwoju. Dzięki niemu możliwe jest szybkie otrzymanie pieniędzy z nieopłaconych faktur, co niemal natychmiastowo zapełnia lukę w budżecie. W zależności od m.in. struktury zamówienia, zachowania dłużnika, potrzeb i zdolności kredytowej, można wybrać odpowiedni rodzaj faktoringu, który sprawdzi się najlepiej w danej sytuacji.

W procesie faktoringu uwzględnia kilka parametrów, a do najważniejszych z nich należy:

  • ocena ryzyka,
  • sprawdzanie wiarygodności kredytowej sprzedającego,
  • rodzaj faktoringu,
  • liczba klientów,
  • wielkość faktury,
  • oczekiwany obrót faktoringowy.

>> Sprawdź nasz ranking firm faktoringowych.

 

Ograniczenie wydatków a płynność finansowa firmy

Przejrzystość w wydatkach to najistotniejsza kwestia przy prowadzeniu własnej firmy. Zaczyna się od zbadania budżetu i rozbicia go na komponenty. Warto upewnić się, że nie przekracza się swoich możliwości finansowych w żadnym obszarze działalności. Ustanowienie zasad, które ograniczają niepotrzebne wydatki, na pewno pomoże w osiągnięciu płynności finansowej.

Można również sprawdzić koszty prowadzenia swojego biura, jeśli chce się uwolnić trochę kapitału. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak z pozoru niewiele kosztujące rzeczy, typu podróże służbowe czy nowe gadżety, potrafią nadszarpnąć budżet. Takie kwoty nieistotnych wydatków gotówkowych mogłyby zostać wykorzystane na dalsze zasilenie kapitału obrotowego (zobacz również artykuł o kredycie obrotowym).

 

Krótszy czas fakturowania

Cykl operacyjny rozpoczyna się z pierwszą wydaną złotówką na pracę nad projektem, a kończy z chwilą otrzymania płatności. W celu poprawy płynności finansowej firmy konieczne jest ograniczenie czasu między tymi punktami. Jeśli będzie się czekać tygodniami na wysyłanie faktur, to rozłoży się zyski i zaszkodzi przepływom pieniężnym.

Trzeba jeszcze mieć na względzie to, że klienci bardzo często nie spłacają faktur w terminie. W zależności od branży można zażądać płatności w ciągu 15 lub do 60 dni, jednak im jest to krótszy okres, tym lepiej dla przedsiębiorstwa. Dłuższe cykle operacyjne ze względu na opóźnione fakturowanie mogą przełożyć się na utratę płynności finansowej.

 

Kredyt firmowy czyli jeden z najpopularniejszych sposobów poprawny płynności finansowej przedsiębiorstwa

W kryzysowych sytuacjach, aby ratować firmę i uregulować swoje zobowiązania, szczególnie te dotyczące opłat urzędowych, konieczne jest zaciągnięcie kredytu dla firm. Te jednak potrafią mieć racjonalne oprocentowanie, a banki prześcigają się w promocjach, aby zdobyć jak najwięcej klientów. Wiele z ofert jest elastycznych i konstruowanych w taki sposób, by dać przedsiębiorcy realną szansę na wyjście z tarapatów finansowych.

Kluczową częścią tego procesu jest utrzymanie dobrej oceny kredytowej. Jeśli ma się problemy z przepływem środków pieniężnych, dobry kredyt i pozytywne relacje z bankiem pomogą wynegocjować przedłużone warunki płatności. Należy jednak pamiętać, że nie jest to trwałe rozwiązanie wszelkich bieżących problemów finansowych. Kredyt stanowi potrzebny zastrzyk gotówki, który potrafi sprawić, że firma będzie mieć czas na naprostowanie swojej działalności i odzyskanie pieniędzy od dłużników.

>> Sprawdź nasz ranking kredytów dla firm.

 

Płynność finansowa jest siłą napędową biznesu. Dotyczy przeważnie transakcji krótkoterminowych, a te są trudniejsze do zaplanowania i często wymagają pilnych środków, aby je opłacić. Brak funduszy może sprawić, że firma będzie zmuszona sprzedawać swoje aktywa po zaniżonych cenach lub też drastycznie ograniczyć swoje koszty. Sytuacje te generują masę problemów, dlatego zawsze warto kontrolować bilans bankowy i płynność finansową.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *