Rachunek VAT na koncie firmowym – jak z niego korzystać?
Mechanizm podzielonej płatności split payment wymusił na przedsiębiorcach posiadanie dwóch kont. Pierwsze to klasyczny rachunek rozliczeniowy. Drugi to specjalny rachunek VAT, na który wpływają kwoty podatku VAT od zawieranych transakcji. Sprawdźmy, jak założyć taki rachunek VAT dla firm i jak korzystać z niego w praktyce.
Dlaczego przedsiębiorcy muszą posiadać rachunek VAT?
Założenie rachunku firmowego to jeden z kluczowych kroków przy otwieraniu działalności gospodarczej. Bez konta dla firm nie da się dziś prowadzić biznesu i rozliczać się z kontrahentami czy spłacać własne zobowiązania podatkowe. Jednak o ile jeszcze kilka lat temu posiadanie jednego rachunku firmowego było wystarczające, tak dzisiaj przedsiębiorcy muszę jeszcze dysponować odrębnym rachunkiem VAT. Na szczęście z jego prowadzeniem nie wiążą się dodatkowe opłaty, a banki automatycznie otwierają konto VAT przy zakładaniu standardowego rachunku dla firm.
➡ Zastanawiasz się nad zmianą rachunku firmowego? Sprawdź Ranking Kont dla Firm.
Czym jest split payment?
Konieczność posiadania rachunku VAT wynika z wprowadzonego w listopadzie 2019 roku mechanizmu podzielonej płatności, czyli split payment. Mechanizm ten wiąże się tym, że przedsiębiorca musi przelewać należności za zakupiony towar czy usługę na dwa konta:
- na zwykłe konto wpływa kwota netto,
- na konto VAT wpływa kwota o wartości odpowiadającej podatkowi VAT od sumy należności.
Dodajmy jeszcze, że z mechanizmu split payment musisz korzystać, gdy spełniasz następujące warunki:
- co najmniej jedna pozycja na fakturze jest wymieniona w załączniku nr 15 ustawy o VAT,
- wartość brutto sprzedaży wynosi przynajmniej 15 000 zł brutto,
- transakcja dokonywana jest pomiędzy podatnikami B2B.
Warto jednak dodać, że powyższe warunki mogą się z czasem zmienić, a mechanizmem podzielonej płatności mogą zostać objęte nawet wszystkie transakcje B2B.
➡ Szukasz alternatywy dla tradycyjnych banków? Zapoznaj się z ofertą konta firmowego i kart płatniczych Revolut Business.
Jakie zobowiązania można spłacać
z rachunku VAT?
Jak już podkreślaliśmy, na rachunek VAT trafiają środki w wysokości podatku VAT od danej faktury. Przedsiębiorca nie może jednak nimi swobodnie dysponować. Przyjrzyjmy się zatem, na co możne je przeznaczyć. Otóż ze środków zgromadzonych na rachunku VAT przedsiębiorca może opłacić:
- podatek VAT do urzędu skarbowego,
- składki do ZUS-u z tytułu ubezpieczenia społecznego,
- CIT oraz PIT, które wynikają z zeznań rocznych i zaliczek,
- podatek akcyzowy oraz przedpłaty podatku akcyzowego,
- należności celne,
- dodatkowe zobowiązania podatkowe,
- podatek VAT należny dotyczący WNT paliw silnikowych,
- odsetki za zwłokę w opóźnieniach podatkowych,
- zwrot kwoty VAT z tytułu korekty faktury przy użyciu komunikatu przelewu.
Poza tym, z rachunku VAT można opłacić bieżące faktury, ale tylko w kwocie do wysokości podatku VAT
z faktury zakupu.
➡ Sprawdź do czego potrzebny jest i jak wystawić duplikat faktury VAT.
Jak odzyskać środki z rachunku VAT?
Nie da się ukryć, że podział wpływów pomiędzy rachunkiem rozliczeniowym a rachunkiem VAT to spore utrudnienie dla przedsiębiorców. Część z nich zostaje w ten sposób pozbawiona dostępu do gotówki i nie może pokryć części swoich zobowiązań. Jednak w takim przypadku przedsiębiorca może zwrócić się do urzędu skarbowego z wnioskiem o dokonanie przelewu środków z rachunku VAT na konto firmowe.
W takim wniosku przedsiębiorca musi wskazać m.in. wysokość kwoty, jaką chce uwolnić z konta VAT. Natomiast zgodnie z ustawą urząd skarbowy może wydać decyzję odmowną.
Czy urząd skarbowy może odmówić zwrotu środków z rachunku VAT?
Może się tak zdarzyć, że urząd skarbowy odmówi przedsiębiorcy przekazania środków z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy. Ma to miejsce, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że przedsiębiorca nie rozliczy własnych zobowiązań podatkowych.
Jak założyć rachunek VAT?
Na szczęście samo założenie rachunku VAT jest bardzo proste i odbywa się automatycznie. Poza tym, nie trzeba również zawierać z bankiem żadnej dodatkowej umowy o prowadzenie rachunku VAT. Po prostu taki rachunek powiązany jest ze zwykłym kontem bankowym dla firm.
➡ Nie jesteś zadowolony ze swojego rachunku w banku? Sprawdź, jak bezpiecznie zmienić konto firmowe.
Jak korzystać z rachunku VAT?
Również samo korzystanie z rachunku VAT jest nieskomplikowane. Przy płatnościach w ramach split payment kwota netto i kwota podatku VAT są automatycznie księgowane na właściwych kontach. Z kolei dokonując płatności, nie trzeba wskazywać rachunku VAT odbiorcy. Wystarczy podać numer jego konta firmowego i wybrać opcję podzielonej płatności.
Posiadanie rachunku VAT to dziś obowiązek każdego przedsiębiorcy. Na szczęście banki automatycznie otwierają takie konta, które powiązane są z klasycznym rachunkiem rozliczeniowym. Do tego płatności na rachunku VAT bank księguje automatycznie, a numeru konta VAT nie musimy nigdzie podawać. Przynajmniej w tym zakresie przedsiębiorcom nie dodano dodatkowych obowiązków.
Przedsiębiorczyni zafascynowana światem finansów i bankowości. W wolnych chwilach uwielbia czytać powieści kryminalne oraz spędzać czas na świeżym powietrzu (najchętniej w górach!).