Jak leasing wpływa na zdolność kredytową firm?

Jak leasing wpływa na zdolność kredytową firm?

pieniądze - monety

Leasing to jeden z najpopularniejszych sposobów na sfinansowanie zakupu samochodu czy sprzętu firmowego. Jednak od niedawna z leasingu mogą korzystać także osoby prywatne. Przyjrzyjmy się zatem, na czym dokładnie polega leasing oraz jak umowa leasingowa wpływa na zdolność kredytową.

 

Czym jest leasing?

Leasing to rodzaj długotrwałego najmu lub dzierżawy. Można go również porównać z zakupami na raty, przy czym w tym przypadku osoba, korzystająca z leasingowanego przedmiotu nie jest jego właścicielem. Po prostu w zamian za regularne wpłaty może na co dzień używać samochodu lub sprzętu wziętego w leasing. Poza tym leasing wiąże się z uiszczeniem opłaty wstępnej.

Umowa leasingowa ma charakter cywilno-prawny. Zawierana jest na określony czas, a po jego upływie, osoba korzystająca z leasingu może (ale nie musi) wykupić dany przedmiot. Cena wykupu leasingowanego przedmiotu jest ustalana z góry i najczęściej wynosi 1% jego wartości. Stronami umowy leasingowej są:

  • leasingodawca, czyli finansujący,
  • leasingobiorca, czyli korzystający.

➡ Sprawdź ranking ofert leasingu ⬅

 

Jakie są rodzaje leasingu?

Pod ogólnym pojęciem leasingu kryje się kilka jego odmian. Przede wszystkim wyróżniamy podział na leasing pośredni i bezpośredni oraz leasing finansowy (kapitałowy) oraz bieżący (operacyjny).

W przypadku leasingu pośredniego i bezpośredniego różnica wynika z obecności lub braku pośrednika pomiędzy stronami umowy leasingowej. W leasingu bezpośrednim takiego pośrednika nie ma, a w leasingu pośrednim występuje jeszcze przedsiębiorstwo leasingowe. Polega to na tym, że przedsiębiorstwo leasingowe kupuje od sprzedawcy dany sprzęt i na mocy umowy leasingowej udostępnia go leasingobiorcy.

Natomiast podział na leasing finansowy i bieżący odnosi się do sposobu rozliczania kosztów podatkowych oraz okresu, na jaki zawierana jest umowa leasingowa.

Leasing finansowy (kapitałowy) wiąże się z podpisaniem długoterminowej umowy leasingowej. Okres jej obowiązywania powinien pokrywać się z okresem ekonomicznego zużycia przedmiotu leasingu. Poza tym zerwanie takiej umowy leasingowej wiąże się z koniecznością wypłaty odszkodowania. W przypadku leasingu finansowego do kosztów zaliczają się odpisy amortyzacyjne, koszty użytkowania oraz odsetkowa część spłacanej raty. Natomiast podatek VAT musi zostać zapłacony z góry, za cały okres obowiązywania umowy leasingowej.

Z kolei umowa leasingowa w przypadku leasingu bieżącego (operacyjnego) zawierana jest na krótki okres, podczas którego przedmiot leasingu nie zdąży się zużyć. Do kosztów takiego leasingu zaliczamy opłaty leasingowe, a podatek VAT można opłacać w comiesięcznych ratach.

 

Jak leasing wpływa na zdolność kredytową?

Sam leasing może być traktowany jako szczególny rodzaj pożyczki dla firm. Oznacza to, że aby wziąć dany przedmiot w leasing musimy mieć odpowiednią zdolność kredytową. Jednak większość firm leasingowych nie ma aż tak wysokich wymagań, jak banki, więc leasing jest usługą o wiele bardziej dostępną niż na przykład kredyty. Stąd coraz więcej osób sięga właśnie po leasing, gdy planuje zakup samochodu. Pozostają jednak wątpliwości, czy warto sięgać po to rozwiązanie, jeśli w niedalekiej przyszłości chcemy starać się o kredyt hipoteczny. Czy w takim przypadku leasing nie pogorszy naszej zdolności kredytowej i nie uniemożliwi zakup wymarzonej nieruchomości?

 

Leasing finansowy a zdolność kredytowa

Na zdolność kredytową firmy wpływają wszystkie jej zobowiązania. Nie inaczej jest w przypadku leasingu finansowego. Jednak decydując się na tego rodzaju leasing w dalszym ciągu mamy duże szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego. Wynika to z faktu, że przedmiot wzięty w leasing finansowy, zaliczany jest do składników majątku leasingobiorcy. Dlatego ten rodzaj leasingu tylko w niewielkim stopniu wpływa na naszą zdolność kredytową, dzięki czemu bez trudu powinniśmy uzyskać niezbędny kredyt.

 

Leasing bieżący a zdolność kredytowa

W przypadku leasingu bieżącego nasza sytuacja nie jest już tak klarowna. Przede wszystkim przedmiot leasingu stanowi majątek firmy leasingowej, a nie leasingobiorcy. Co na to banki?
To już zależy od naszej indywidualnej sytuacji i polityki konkretnego banku. Wprawdzie nie mamy pewności, że uzyskamy potrzebny kredyt, ale nie możemy z góry zakładać, że wszystkie banki wydadzą decyzję odmowną.

 

Leasing konsumencki a zdolność kredytowa

Leasing konsumencki to rodzaj leasingu, z którego korzystają osoby prywatne. Jest połączeniem dzierżawy i kredytu, dlatego stanowi dobrą alternatywę dla kredytów gotówkowych i samochodowych. Polega on na tym, że w zamian za comiesięczne raty możemy korzystać z leasingowanego przedmiotu, ale nie stajemy się jego właścicielem.
Uzyskanie leasingu konsumenckiego na ogół nie wiąże się z wieloma formalnościami. Przeważnie firmie leasingowej wystarczy nasz dowód osobisty oraz deklarowany miesięczny dochód. W niektórych przypadkach zostaniemy poproszeni o dostarczenie zaświadczenie o zarobkach.

 

Jak leasing na samochód wpływa na możliwość otrzymania kredyt hipotecznego?

Rata leasingowa wpływa na naszą sytuację finansową, obniżając naszą zdolność finansową. W jakim stopniu wpływa to na przyznanie kredytu hipotecznego? To już zależy od banku i pozostałych czynników, takich jak wysokość kredytu hipotecznego i okres jego spłaty. Nie zmienia to jednak faktu, że im lepszą zdolność kredytową posiadamy, tym większe mamy szanse na atrakcyjny kredyt hipoteczny.

Każdy kredyt firmowy obniża zdolność kredytową osoby, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Z tego względu kupując samochód czy sprzęt firmowy, możemy mieć trudności z uzyskaniem kredytu hipotecznego. Natomiast w przypadku leasingu dla firm takich kłopotów nie ma.

 

Zdolność kredytowa nowych firm i jednoosobowych działalności gospodarczych

Leasing to również dobre rozwiązanie dla nowych firm, które nie mają możliwości, aby udowodnić swoją wiarygodność. Z tego powodu kredyty dla firm są dla nich często niedostępne. Natomiast korzystanie z leasingu pomaga zbudować wiarygodność kredytową, która może przydać się w przyszłości.

Leasing stanowi bardzo dobrą alternatywę dla kredytów. Szczególnie że decydując się na te opcję, nie psujemy sobie zdolności kredytowej. Dzięki temu z czasem możemy sięgnąć po kredyt dla firm, kredyt inwestycyjny czy inny sposób dofinansowania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *