Giełda długów – sposób na szybkie odzyskanie należności
Twój kontrahent nie zapłacił faktury za otrzymany towar? Nie pozwól, aby odbiło się to negatywnie na płynności finansowej Twojej firmy. Zamiast tego wykorzystaj jeden ze sposobów na szybkie i skuteczne odzyskanie należności. Sprawdź, jak działa giełda długów.
Jak działa giełda długów?
Giełda długów, czy też inaczej giełda wierzytelności, to specjalna platforma internetowa, przeznaczona dla wierzycieli. Służy ona do umieszczania ofert sprzedaży zadłużenia.
Taka giełda długów działa w oparciu o przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nimi można przenieść wierzytelność na osobę trzecią za sprawą tzw. cesji wierzytelności. Co ważne, o fakcie dokonana cesji musi zostać poinformowany dłużnik. Dzięki temu ma on świadomość, że zmieniła się strona, której musi on zwrócić dług.
Warto także wiedzieć, że jeśli dłużnikiem jest przedsiębiorca, można jego dług wystawić na giełdzie wierzytelności. Nawet jeśli nie posiadamy prawomocnego wyroku sądu lub nakazu zapłaty. Zamiast tego wystarczy okazać dokumenty, z których wyraźnie wynika fakt powstania długu. Może być to umowa pożyczki, umowa najmu, umowa zlecenie itp.
➡ Nie wiesz, która firma windykacyjna jest najlepsza? Sprawdź oferty w aktualnym Rankingu Firm Windykacyjnych.
Giełda długów czy windykacja?
Ze skutecznym odzyskiwaniem długów zmaga się wiele osób. Gdy nie są one w stanie samodzielnie dojść do porozumienia z kontrahentem, najczęściej decydują się na windykację. Jednak takie rozwiązanie nie zawsze się sprawdzi, szczególnie gdy zależy Ci na czasie.
Oczywiście czasami już pierwsza interwencja firmy windykacyjnej bywa skuteczna. Jednak zdarza się, że działania windykacyjne muszą zostać pogłębione. W ostateczności musisz liczyć się z pójściem do sądu
i uzyskaniem wyroku, który umożliwi przeprowadzenie egzekucji komorniczej.
Jednak ten proces jest zazwyczaj długotrwały, a co gorsza nie zawsze skuteczny. Przede wszystkim dłużnik rzadko dysponuje majątkiem, który umożliwiłby jednorazowe odzyskanie całości zadłużenia. Zamiast tego musisz liczyć się ze spłatą należności w częściach. Dotyczy to szczególnie dłużników, którzy nie posiadają żadnego majątku. W takiej sytuacji często jedynym sposobem ściągnięcia zadłużenia jest wejście na konto bankowe dłużnika i pobieranie należności z wpływających środków.
Tylko że taki proces może ciągnąć się latami. A w najgorszym przypadku może dość nawet do przedawnienia długu. Wówczas o odzyskaniu należności możesz zapomnieć. Oczywiście są to sytuacje ekstremalne, jednak się zdarzają.
Dlatego, jeśli zależy Ci na jak najszybszym odzyskaniu gotówki, warto zdecydować się na giełdę długów. Umożliwia ona sprzedaż wierzytelności, dzięki czemu szybko otrzymujesz pieniądze i pozbywasz się kłopotów związanych z odzyskiwaniem należności. Dodatkowo oszczędzasz czas i sporo nerwów.
➡ Chcesz wiedzieć, jak wygląda proces odzyskiwania należności? Poznaj 3 etapu postępowania windykacyjnego.
Kto może skorzystać z giełdy dłużników?
Na giełdzie długów spotkamy kilka rodzajów podmiotów. Są to:
- wierzyciele,
- kupujący,
- pozostałe podmioty.
Wierzyciele to przedsiębiorcy, osoby fizyczne oraz osoby prawne, które za pośrednictwem giełdy oferują zadłużenia na sprzedaż. Z kolei kupującymi są najczęściej firmy windykacyjne, które zajmują się odzyskiwaniem należności.
Poza tym z giełdy długów korzystają także przedsiębiorcy, którzy sami mają nierozliczone należności wobec jakiejś firmy. Mogą w takiej sytuacji wykupić dług, zamiast zapłacić za zakupiony towar czy usługę. Takie działanie nazywa się potrąceniem.
Warto dodać, że z giełdy długów korzysta także wiele firmy, a nawet banki. Jest to bowiem dobre narzędzie, które nadaje się do sprawdzania niewypłacalności kontrahentów.
➡ Obawiasz się nierzetelnych kontrahentów? Sprawdź, kiedy warto skorzystać z usług firmy windykacyjnej.
Czy warto korzystać z giełdy długów?
Giełdy długów cieszą się coraz większą popularnością wśród wierzycieli. Na takie rozwiązanie decydują się przede wszystkim przedsiębiorcy, którym zależy na szybkim odzyskaniu należności.
Jednak sprzedaż długów na giełdzie wierzycieli oznacza, że otrzymana kwota jest niższa od kwoty zadłużenia. Nie zmienia to faktu, że czasem warto zrezygnować z odzyskania pełnej sumy na rzecz szybkiego dostępu do gotówki i świętego spokoju. Szczególnie gdy pilnie potrzebujesz gotówki na bieżące wydatki i zachowanie płynności finansowej.
➡ Brakuje Ci gotówki na pilne zakupy firmowe? Zapoznaj się z ofertami faktoringu odwrotnego, który pomoże sfinansować zakupy dla Twojej firmy.
Co zrobić, gdy trafimy na giełdę długów?
Co jednak w przypadku, gdy znajdziesz się po stronie, czyli to Twoje zobowiązanie względem kontrahenta trafi na giełdę długów? Taka sytuacja może popsuć Twój wizerunek i utrudnić współpracę z partnerami biznesowymi czy instytucjami finansowymi.
W takiej sytuacji najlepiej jak najszybciej spłacić zobowiązanie. Jeśli jednak nie dysponujesz odpowiednią gotówką, staraj się porozumieć z kontrahentem, co do harmonogramu zwrotu długu. Zawsze lepiej dążyć do porozumienia, niż liczyć na to, że problem sam się rozwiąże.
➡ Twoja firma zmaga się z brakiem płynności finansowej? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym tlumaczymy jak poprawić płynność finansową firmy.
Przedsiębiorczyni zafascynowana światem finansów i bankowości. W wolnych chwilach uwielbia czytać powieści kryminalne oraz spędzać czas na świeżym powietrzu (najchętniej w górach!).