Firmy Faktoringowe Kraków – Ranking
I. Faktoring dla małych firm – Kraków:
II. Faktoring dla firm średniej wielkości – Kraków:
III. Faktoring dla dużych firm – Kraków:
Oferty dla branży transportowej w Krakowie:
Faktoring Kraków – co to jest i kto może z niego skorzystać?
Faktoring w Krakowie cieszy się coraz większą popularnością, zarówno wśród dużych przedsiębiorstw, jak i mniejszych firm. Czy może być jednak inaczej, skoro dzięki tej usłudze krakowskie firmy mogą w końcu bez trudu utrzymać płynność finansową? Jeśli jednak nie korzystasz jeszcze z faktoringu, poniższy artykuł pomoże podjąć Ci decyzję, czy faktoring jest także dla Ciebie.
Faktoring w Krakowie
Zacznijmy od wyjaśnienia, na czym dokładnie polega faktoring. Przede wszystkim dzięki faktoringowi krakowscy przedsiębiorcy otrzymują niemalże natychmiast zapłatę należności za wystawioną fakturę, nawet jeśli termin jej płatności jest dosyć odległy. A to wszystko przez to, że firma faktoringowa, czyli faktor, kupuje od przedsiębiorcy taką fakturę. Jak wygląda usługa faktoringu w Krakowie krok po kroku?
Przede wszystkim najpierw przedsiębiorca wystawia swojemu kontrahentowi fakturę z odroczonym terminem płatności za wykonaną usługę lub sprzedany towar. Następnie przekazuje ją firmie faktoringowej. Wówczas faktor wypłaca przedsiębiorcy z Krakowa zaliczkę, która stanowi od 80 do 100% wartości takiej faktury brutto. Jednocześnie faktor od razu potrąca z wypłacanej kwoty swoją prowizję. Gdy nadejdzie termin uregulowania faktury, kontrahent wpłaca należność bezpośrednio na konto firmy faktoringowej lub na rachunek przedsiębiorcy (zobacz także ranking rachunków firmowych). W tym drugim przypadku przedsiębiorca po prostu przekazuje te pieniądze firmie faktoringowej.
Kiedy warto skorzystać z faktoringu w Krakowie?
Faktoring to usługa, z której korzystają przede wszystkim krakowscy przedsiębiorcy, często udzielający tzw. kredytów kupieckich. Dzięki korzystaniu z faktoringu mają oni środki na prowadzenie bieżącej działalności firmy i zachowanie płynności finansowej.
Podstawy prawne faktoringu
Umowa zawierana pomiędzy przedsiębiorcą w Krakowie a firmą faktoringową nazywana jest umową faktoringową (zobacz więcej na temat umów faktoringowych). Ma ona charakter cywilnoprawny, co oznacza, że może ona zostać dowolnie sformułowana. Dla wygody każdej ze stron umowa faktoringowa jest najczęściej zawierana na czas nieokreślony. Dzięki temu nie trzeba jej regularnie odnawiać.
Jakie są rodzaje faktoringu?
Mówiąc o faktoringu mamy tak naprawdę na myśli szereg kilku różnych (choć podobnyh do siebie) usług finansowych. Oczywiście zasada ich działania jest taka sama, ale różnią się kilka ważnymi kwestiami. Z tego właśnie względu wyróżniamy następujące rodzaje faktoringu:
- faktoring z regresem, niepełny,
- faktoring bez regresu, pełny,
- faktoring mieszany.
W przypadku faktoringu z regresem przedsiębiorcy z Krakowa przekazują faktorowi wystawione faktury i otrzymują za nie zapłatę, ale zachowują odpowiedzialność za niewypłacalność kontrahenta. Oznacza to, że w przypadku tego rodzaju faktoringu ryzyko finansowe pozostaje po stronie przedsiębiorcy. Jeśli kontrahent nie rozliczy faktury w terminie, przedsiębiorca będzie musiał oddać otrzymaną od faktora zaliczkę z własnych środków.
Z kolei, gdy mamy do czynienia z faktoringiem pełnym, firma faktoringowa przejmuje na siebie pełne ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahenta.
Natomiast w ramach faktoringu mieszanego mamy do czynienia z niejakim połączeniem obu rodzajów usług. W zależności od szczegółowych zapisów w umowie faktoringowej faktor może ubiegać się o spłatę wierzytelności, której nie uregulował kontrahent. Najczęściej w takim przypadku ustalane są limity kwotowe, do wysokości których odpowiedzialność za niewypłacalność kontrahenta odpowiada faktor lub faktorant.
Ile kosztuje faktoring w Krakowie?
Ciężko jest dokładnie określić koszty związane z korzystaniem z faktoringu, ponieważ zazwyczaj są one ustalane indywidualnie, w zależności od szczegółów umowy. Jednak na koszt faktoringu wpływają takie czynniki jak:
- wysokość wierzytelności,
- okres, po jakim nastąpi spłata zobowiązania,
- liczby finansowanych faktur.
Całkowity koszt faktoringu w Krakowie składa się z kilku opłat. Są to np.:
- opłata administracyjna (za rozpatrzenie wniosku, przygotowanie umowy itp.),
- marża,
- opłata operacyjna,
- ewentualne opłaty związane z monitami i zawiadomieniami wysyłanymi do kontrahenta z ponagleniem.
Na rynku funkcjonuje wiele firm faktoringowych, więc warto dokładnie przyjrzeć się ofercie każdej z nich, by wybrać taką, która z punktu widzenia danego przedsiębiorstwa będzie najlepsza. Pomoże w tym umieszczony wyżej Ranking Firm Faktoringowych Kraków, dzięki któremu można w prosty i wygodny sposób porównać wiele ofert w jednym miejscu.
Z faktoringu korzysta dziś wiele przedsiębiorców w Krakowie. To korzystne rozwiązanie pozwala na zachowanie zarówno dobrych relacji biznesowych z kontrahentami, jak i tak ważnej dla firmy płynności finansowej. To również bardzo dobra alternatywa dla kredytów dla firm, ponieważ firmy faktoringowe nie mają aż takich wymagań w stosunku do potencjalnych klientów, jak banki udzielające kredytów. A co więcej, z faktoringu mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczęli swoją działalność.
➡ Sprawdź również kredyty dla firm w Krakowie
Strona Główna » Faktoring – Ranking Firm » Faktoring lokalnie »