Leasing komputerów – ile kosztuje, czy warto korzystać?
Planujesz kupić sprzęt IT, ale nie masz wystarczającej gotówki? Zawsze możesz skorzystać z oferty leasingu komputerów, która pozwoli ci na zakup lub wymianę niezbędnych urządzeń bez zamrażania gotówki. Sprawdź, dlaczego warto sięgnąć po takie rozwiązanie.
Na czym polega leasing komputerów?
Leasing komputerów to nic innego jak sposób zewnętrznego finansowania zakupu sprzętu komputerowego. Polega on na tym, że firma leasingowa kupuje określone przedmioty, po czym udostępnia je przedsiębiorcy w zamian za comiesięczne raty. W ten sposób przedsiębiorca może korzystać
z niezbędnego sprzętu, nawet jeśli nie ma środków, aby kupić je za gotówkę.
Leasing to bardzo popularna forma finansowania firmowych zakupów. Najczęściej wykorzystuje się ją
w przypadku samochodów, ale leasingować można niemalże wszystko, co przydaje się w firmie. Dotyczy to także sprzętu budowlanego, fotowoltaiki, maszyn rolniczych, wyposażenia gabinetów lekarskich, czy sprzętu biurowego. A jak widzisz, można brać także komputery w leasing.
➡ Zastanawiasz się, która oferta leasingowa jest najlepsza? Sprawdź Ranking Firm Leasingowych.
Jakie przedmioty można wziąć w tzw. leasing komputerów?
Pod pojęciem „leasing komputerów” kryje się wszelki możliwy sprzęt IT oraz oprogramowanie, które możesz potrzebować w swojej firmie. Oznacza to, że w leasing możesz w tym przypadku wziąć:
- komputery i laptopy,
- serwery i systemy archiwizacji danych,
- drukarki, skanery, plotery itp.,
- oprogramowanie i licencje,
- zestawy do kopania kryptowalut,
- telefony, tablety itp.,
- kompletne systemy informatyczne,
- pozostały sprzęt komputerowy, taki jak monitory, dyski twarde itp.
Innymi słowy, leasing komputerów obejmuje hardware i software, niezbędny do prowadzonej przez Ciebie działalności. Dodajmy także, że leasingować można zarówno sprzęt IT nowy, jak i używany. Poza tym zawsze możesz sięgnąć po komputery poleasingowe.
Jakie są rodzaje leasingu sprzętu IT?
Jeśli chcesz skorzystać z leasingu sprzętu IT, masz dwie opcje. Jedną z nich jest leasing operacyjny,
a drugą leasing finansowy. Czym one się od siebie różnią?
Przy leasingu operacyjnym płacisz tzw. czynsz inicjalny, a po zakończeniu okresu leasingowania masz prawo do wykupu sprzętu na własność po określonej cenie. Natomiast w przypadku leasingu finansowego nie ma żadnej opłaty końcowej, a po spłaceniu ostatniej raty leasingowej, sprzęt automatycznie staje się Twoją własnością.
Poza tym w przypadku leasingu operacyjnego do kosztów uzyskania przychodów możesz zaliczyć całą ratę leasingową, a przy leasingu finansowym tylko część odsetkową (więcej informacji na temat różnic pomiędzy leasingiem operacyjnym a leasingiem finansowym znajdziesz tutaj).
Ile kosztuje leasing komputera?
Wzięcie komputera w leasing nie wiąże się z dużymi kosztami. Wszystko jednak zależy od wysokości opłaty wstępnej oraz długości okresu leasingowania. Im będzie on dłuższy, tym rata leasingowa będzie mniejsza,
a tym samym nie będzie w zbyt dużym stopniu obciążać budżetu Twojej firmy. Nie da się jednak ukryć, że przy krótszym okresie leasingowania, ostateczny koszt leasingu komputerów będzie niższy, choć comiesięczne raty będą większe. Dlatego najlepiej wybrać taką ofertę leasingową, która będzie optymalna pod względem obu tych czynników.
Oczywiście ostateczny koszt leasingu komputerów zależy od tego, co dokładnie zamierzasz kupić.
W przypadku np. laptopów poleasingowych koszt ten będzie faktycznie niewielki. Jednak jeśli zamierzasz sfinansować wiele najnowocześniejszych komputerów, a do tego niezbędne oprogramowania, koszt będzie odpowiednio większy. Niemniej jednak nie jest to gotówka, którą musisz wykładać z własnej kieszeni. Do tego raty leasingowe możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Dzięki temu w ostatecznym rozrachunku korzystanie z leasingu komputerów po prostu się opłaca.
➡ Szukasz leasingodawcy dla swojej firmy? Sprawdź naszą opinię o PKO Leasing.
Dlaczego warto korzystać z leasingu komputerów?
Leasing komputerów pozwala na zakup niezbędnego sprzętu IT, nawet jeśli nie masz aktualnie na to wolnych środków. W takim przypadku wystarczy, że zapłacisz opłatę wstępną i będziesz mógł korzystać
z niezbędnych urządzeń czy oprogramowania. Jest to szczególnie korzystne w przypadku firm, które muszą używać najnowocześniejszego sprzętu oraz kosztownego oprogramowania. A to przekłada się na przewagę konkurencyjną nad firmami, które pracują na starszym sprzęcie.
Poza tym leasing komputerów pozwala na regularną wymianę sprzętu IT bez konieczności naruszania oszczędności firmy. Wystarczy, że skorzystasz z leasingu operacyjnego, a po zakończeniu umowy leasingowej zwrócisz sprzęt leasingodawcy. Wówczas będziesz mógł skorzystać z kolejnej oferty leasingu na zupełnie nowe urządzania. Dzięki temu zawsze będziesz pracował na najnowocześniejszym sprzęcie IT bez zamrażania kapitału.
To oczywiście jeszcze nie wszystko. Leasing sprzętu IT nie wpływa na zdolność kredytową Twojej firmy.
A to oznacza, że jeśli w przyszłości będziesz potrzebował dodatkowego finansowania, zawsze będziesz mógł sięgnąć po kredyt dla firm.
Poza tym leasing komputerów to usługa, z której może skorzystać wielu przedsiębiorców. Leasingodawcy nie mają aż takich wymagań jak kredytodawcy, przez co wniosek o leasing może złożyć praktyczne każdy. Łącznie z firmami, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. Ponadto formalności związane
z uzyskaniem leasingu laptopa są ograniczone do niezbędnego minimum. W ten sposób dostęp do nowego sprzętu IT uzyskasz naprawdę szybko.
Do tego oferty leasingowe są bardzo elastyczne, a firm leasingowych jest dużo. Co więcej, część z nich specjalizuje się właśnie w leasingu sprzętu IT. Dzięki temu bez trudu znajdziesz ofertę, która będzie najlepsza dla Twojej firmy. Szczególnie że w leasing możesz wziąć sprzęt nowy, używany, a nawet komputery poleasingowe.
Jakie branże korzystają z leasingu sprzętu IT?
Leasing komputerów i sprzętu IT to rozwiązanie, które najczęściej wykorzystywane jest w branży IT, co raczej nie powinno być zaskoczeniem. To oczywiście konsekwencja ciągle rozwijającej się technologii, za która przedstawiciele tej gałęzi biznesu muszą nadążać.
Jednocześnie z leasingu komputerów mogą skorzystać przedsiębiorcy z przeróżnych branż, jeśli akurat potrzebują zakupić sprzęt IT. A powiedzmy sobie szczerze, obecnie bez laptopów czy sprzętu komputerowego nie da się prowadzić niemalże żadnej działalności. A nic tak nie irytuje, jak przestarzały sprzęt, który odmawia posłuszeństwa w kluczowych momentach. Dlatego też po leasing warto sięgać zawsze, gdy nadchodzi czas na wymianę laptopów lub innego sprzętu komputerowego. Szczególnie gdy nie masz ochoty zamrażać gotówki lub po prostu nie posiadasz wystarczających środków, aby samodzielnie zakupić niezbędne komputery i urządzenia.
Leasing komputerów pozwoli Ci na zakup sprzętu IT, gdy tylko tego potrzebujesz. Elastyczna oferta
i minimum formalności tym bardziej zachęcają do tej formy finansowania firmowych zakupów. Jeśli zatem planujesz zakupu lub wymianę komputerów, skorzystaj z jednej z wielu opcji oferowanych przez firmy leasingowe.
Przedsiębiorczyni zafascynowana światem finansów i bankowości. W wolnych chwilach uwielbia czytać powieści kryminalne oraz spędzać czas na świeżym powietrzu (najchętniej w górach!).