Dla kogo jest faktoring?
Faktoring to usługa, która pomaga przedsiębiorcom w zachowaniu płynności finansowej.
Jest o wiele łatwiej dostępna niż kredyt, a do tego pozwala na indywidualne dopasowanie oferty do potrzeb danej firmy. Nie znaczy to jednak, że każdy przedsiębiorca powinien sięgać po to rozwiązanie. Przyjrzyjmy się zatem, dla kogo jest faktoring i jakie firmy będą czerpały z tej usługi największe korzyści.
Na czym polega faktoring?
Faktoring to inaczej usługa finansowania faktur o odroczonych terminach płatności. Polega ona na wykupieniu wierzytelności przedsiębiorcy przez firmę faktoringową lub bank, który świadczy takie usługi. Dzięki temu przedsiębiorca od razu otrzymuje zapłatę za sprzedany towar lub wykonaną usługę.
Dodajmy jeszcze, że przedsiębiorcy mogą skorzystać również z tzw. faktoringu odwrotnego, czyli finansowania faktur kosztowych. W takim przypadku firma faktoringowa bierze na siebie natychmiastowe rozliczenie
z dostawcą swojego klienta, a firma korzystająca z faktoringu odwrotnego opłaca otrzymaną fakturę w późniejszym terminie.
Jak widać, faktoring pomaga przede wszystkim w zachowaniu płynności finansowej firmy. Przyjrzyjmy się zatem, kto w szczególności powinien zdecydować się na taką usługę.
➡ Masz dość czekania na zapłatę od kontrahentów? Sprawdź aktualny Ranking Firm Faktoringowych.
Faktoring dla firm liczących na długoterminową współpracę
z kontrahentami
Wiele firm wystawia faktury o odroczonym terminie płatności, pomimo tego, że niekorzystnie wpływa to na ich płynność finansową. Jednak wielu przedsiębiorców nie ma tak naprawdę innego wyjścia, gdyż to ich kontrahenci narzucają takie warunki współpracy. Dotyczy to szczególnie małych i średnich firm, które współpracują z dużymi przedsiębiorstwami czy administracją publiczną.
W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest właśnie faktoring. Dzięki niemu przedsiębiorca może liczyć na długoterminową współpracę z kluczowymi kontrahentami, zachowując jednocześnie płynność finansową swojej firmy.
Faktoring dla firm z sektorów, w których trzeba udzielać kredytów kupieckich
W teorii nie ma takiej branży, w której faktoring nie byłby dobrym rozwiązaniem. Natomiast praktyka pokazuje, że niektóre sektory działalności gospodarczej bez finansowania faktur właściwie nie mogą się obejść. Chodzi m.in. o branże FMCG, budowlaną czy produkcyjną. W tych przypadkach zazwyczaj duzi kontrahenci narzucają wydłużone terminy płatności mniejszym dostawcom czy podwykonawcom. Dlatego też jedynym sposobem na zachowanie płynności finansowej jest faktoring, dzięki któremu przedsiębiorca zawsze ma środki na bieżące wydatki, własne zobowiązania czy zatowarowanie.
➡ Działasz w produkcji? Sprawdź, czy faktoring sprawdzi się w branży produkcyjnej.
W jakich sytuacjach warto korzystać
z faktoringu?
Jeśli wystawiasz faktury o odroczonych terminach płatności, które niekorzystnie wpływają na płynność finansową Twojej firmy, to faktoring z pewnością jest dla Ciebie. Szczególnie gdy nie możesz sobie pozwolić na utratę kontrahentów, a pozyskanie nowych klientów, którzy za Twoje towary lub usługi będą płacić
z góry, jest w zasadzie niemożliwe.
Dlatego też faktoring jest usługą dla przedsiębiorców, którzy:
- chcą dostosować terminy płatności do oczekiwań kontrahentów,
- potrzebują środków na bieżące wydatki, ale nie mogą liczyć na uzyskanie kredytu bankowego,
- działających w branżach, w których silni kontrahenci dyktują warunki współpracy i wymuszają długie terminy płatności,
- potrzebują środków na szybkie zwiększenie produkcji, aby zrealizować rosnącą liczbę zleceń.
➡ Szukasz faktoringu dla swojej firmy? Sprawdź naszą recenzję faktoringu od ING Finansowanie Faktur.
Ogromną zaletą faktoringu jest elastyczność tego rozwiązania. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą finansować zarówno całe kontrakty, jak i pojedyncze faktury. Co jednak kluczowe, współpraca z firmą faktoringową sprawi, że Twoja firma uniknie problemów z płynnością finansową i będzie mogła się bez przeszkód rozwijać.
Przedsiębiorczyni zafascynowana światem finansów i bankowości. W wolnych chwilach uwielbia czytać powieści kryminalne oraz spędzać czas na świeżym powietrzu (najchętniej w górach!).