Czym różni się leasing operacyjny od leasingu finansowego?

Czym różni się leasing operacyjny od leasingu finansowego?

Samochody zaparkowane w nowoczesnym, piętrowym garażu

Planujesz wziąć w leasing samochód lub sprzęt niezbędny do działania Twojej firmy? Koniecznie sprawdź różnicę pomiędzy leasingiem finansowym a leasingiem operacyjnym i wybierz najlepszą opcję dla Twojej działalności.

Na czym polega leasing operacyjny?

Leasing operacyjny to inaczej leasing usługowy. Polega on na tym, że leasingobiorca w zamian za opłacanie rat leasingowych, może korzystać z określonego środka trwałego. W przypadku leasingu operacyjnego właścicielem leasingowanego przedmiotu cały czas pozostaje firma leasingowa. Natomiast, gdy okres leasingu dobiegnie końca, przedsiębiorca może wykupić przedmiot leasingowy, który wówczas stanie się jego własnością.

Leasing operacyjny jest rodzajem usługi, dlatego do każdej raty leasingowej doliczany jest podatek VAT. Z drugiej strony oznacza to, że zarówno czynsz leasingowy, jak i wszelkie opłaty związane z uzyskaniem leasingu, przedsiębiorca może odliczyć w koszty uzyskania przychodu.

Sprawdź, jak leasing wpływa na zdolność kredytową firmy.

Inaczej wygląda sprawa w przypadku odpisów amortyzacyjnych. Jako że przedsiębiorca nie jest właścicielem leasingowanego przedmiotu, to nie zalicza go do środków trwałych firmy. Dlatego odpisów amortyzacyjnych dokonuje firma leasingowa, a nie przedsiębiorca, korzystający z leasingowanego przedmiotu czy maszyn.

 

Na czym polega leasing finansowy?

Leasing finansowy nazywany jest także leasingiem kapitałowym. W tym przypadku również dochodzi przekazania w użytkowanie określonego środka trwałego w zamian za comiesięczne raty leasingowe, podobnie jak w leasingu operacyjnym. Jednak w ramach leasingu finansowego przedmiot leasingu zapisywany jest jako środek trwały przedsiębiorcy, korzystającego z leasingu. Z tego względu to leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Oczywiście, po zakończeniu obowiązywania umowy leasingowej, przedsiębiorca może wykupić leasingowany przedmiot.

Rata, jaką przedsiębiorca płaci za leasing finansowy, składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest część kapitałowa, która stanowi spłatę wartości początkowej przedmiotu, wziętego w leasing. Z kolei drugą częścią jest część odsetkowa, którą przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Co ważne, w przypadku leasingu finansowego przedsiębiorca musi z góry zapłacić kwotę podatku VAT, ponieważ ten rodzaj leasingu uznawany jest za dostawę towaru.

Nie wiesz, gdzie szukać leasingu? Porównaj Najlepsze Oferty Leasingowe w aktualnym Rankingu.

 

Leasing finansowy a operacyjny – różnice

Wiesz już, na czym polega leasing operacyjny i finansowy. Najwyższy czas, aby podsumować różnice zachodzące pomiędzy obiema sposobami na zakup samochodu czy sprzętu firmowego. Posłużymy się w tym celu następującymi kryteriami:

  • amortyzacja,
  • okres trwania umowy leasingowej,
  • koszty uzyskania przychodu,
  • podatek VAT,
  • możliwość wykupu przedmiotu leasingu.

W przypadku amortyzacji odpisy dokonywane są przez leasingodawcę, gdy umowa dotyczy leasingu operacyjnego lub leasingobiorcę, gdy mamy do czynienia z leasingiem finansowym.

Umowę o leasing finansowy zawiera się na okres co najmniej 12 miesięcy, a o leasing operacyjny na czas dłuższy niż 40% amortyzacji przedmiotu. W przypadku nieruchomości jest to nie mniej niż 10 lat.

Jeśli porównamy oba rodzaje leasingu pod względem kosztów uzyskania przychodu, to w ramach leasingu operacyjnego zalicza się do nich raty netto i wstępną opłatę leasingową. Natomiast w przypadku leasingu finansowego kosztami uzyskania przychodu jest amortyzacja i część odsetkowa raty leasingu.

Jeśli chodzi o podatek VAT, to w leasingu operacyjnym jest on doliczany do rat leasingowych, a w leasingu finansowym uiszcza się go z góry, wraz z pierwszą ratą.

Zarówno w przypadku leasingu operacyjnego, jak i leasingu finansowego przedsiębiorca może wykupić leasingowany przedmiot.

Chcesz dowiedź się więcej na temat najlepszych sposobów finansowania biznesu? Koniecznie zajrzyj do naszego artykułu, w którym porównujemy faktoring, kredyt dla firm oraz leasing

 

Jaki leasing wybrać dla firmy?

Zdecydowana większość przedsiębiorców decyduje się na leasing operacyjny. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w takim przypadku można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu całą ratę leasingu, a nie tylko jej część odsetkową. Czy oznacza to, że leasing finansowy jest nieopłacalny? Niekoniecznie. Warto zdecydować się na taką opcję, jeśli przedsiębiorca:

  • chce od początku trwania umowy leasingowej być właścicielem przedmiotu leasingu,
  • preferuje od razu odliczyć całość podatku VAT za leasingowany przedmiot,
  • woli krótszy czas trwania leasingu,
  • bierze w leasing przedmiot, który objęty jest stawką podatku VAT niższą niż 23%,
  • nie może skorzystać z leasingu operacyjnego z powodu niskiej stawki amortyzacyjnej i wysokich kosztów wykupu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy leasingowej.

Leasing to jedno z ciekawszych i bardziej opłacalnych rozwiązań, które umożliwiają przedsiębiorcom zakup samochodu czy innego niezbędnego sprzętu, nawet gdy nie mają na niego gotówki. Jednak bez względu na to, czy wybierzesz leasing operacyjny, czy leasing finansowy, dokładnie porównaj oferty firm leasingowych, jakie znajdziesz w rankingu.

Znajdź najlepsze firmy leasingowe na Leasing – Najlepsze Oferty Ranking.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *