Czym jest restrukturyzacja przedsiębiorstw i jak działa?

Czym jest restrukturyzacja przedsiębiorstw i jak działa?

Kobieta mająca w jednej ręce zegar a w drugiej sztabki złota

Firmy w Polsce i na całym świecie natrafiają na różnorakie problemy w prawidłowym działaniu, które na dłuższą metę, jeśli się na nie odpowiednio wcześnie nie zareaguje, mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Często kłopoty mogą nawet nie wynikać z żadnych błędów przedsiębiorcy, a z sytuacji zewnętrznej, na którą nie ma on wpływu (np. z ogólnoświatowego lub ogólnokrajowego kryzysu). Niezależnie od przyczyny, warto jako sposób na rozwiązanie trudności rozważyć restrukturyzację.

Restrukturyzacja przedsiębiorstw — co to jest?

Restrukturyzacja przedsiębiorstw, opisana bardzo szeroko pod adresem https://habza.com.pl/restrukturyzacja-przedsiebiorstw/, jest ugruntowanym prawnie procesem optymalizacji organizacyjnej lub finansowej w firmach, który ma doprowadzić do polepszenia ich sytuacji i pomóc w uniknięciu kryzysu lub wyjściu z niego. Głównym aktem prawnym, na podstawie którego to rozwiązanie funkcjonuje w naszym kraju, jest ustawa Prawo restrukturyzacyjne.

Jednocześnie warto zwrócić uwagę na fakt, że nie zawsze, kiedy słyszymy o tym, że ktoś restrukturyzuje swoje przedsiębiorstwo, to faktycznie korzysta z tej dopuszczalnej prawnie opcji. Różnorakie zmiany w przedsiębiorstwie, czy też porozumienia z wierzycielami, mogą także mieć miejsce bez jakiejkolwiek ingerencji i udziału organów państwowych. 

W takiej sytuacji mamy jednak do czynienia z restrukturyzacją w formie niezorganizowanej, niesankcjonowanej prawnie, co oznacza z jednej strony większą wolność, ale z drugiej brak pewnych benefitów. W zależności od wybranej formy restrukturyzacji może ona zaoferować np. pewien stopień ochrony przed egzekucją, ale tylko w przypadku, gdy faktycznie została ona przeprowadzona na podstawie Prawa restrukturyzacyjnego.

Jaką formę restrukturyzacji wybrać?

Polskie prawo przewiduje kilka różnych form restrukturyzacji przedsiębiorstw, które różnią się m.in. poziomem skomplikowania i przewlekłością całego procesu. Szczególnie warto zwrócić uwagę na postępowanie o zatwierdzenie układu, które cieszy się wśród przedsiębiorców dużą popularnością. Wynika to przede wszystkim z faktu, że ta forma restrukturyzacji, choć jak każda wymaga udziału sądu, to jest on zaangażowany w nią w relatywnie niewielkim stopniu. Lwia część całej restrukturyzacji, czyli ustalanie z wierzycielami warunków tytułowego układu, odbywa się nie za pośrednictwem sądu, a bezpośrednio między dłużnikiem (lub jego przedstawicielem) a wierzycielami.

Jak sugeruje nazwa, czyli postępowanie o zatwierdzenie układu, rolą sądu jest w takim przypadku sprawdzić, czy gotowy układ jest odpowiedni (zgodny z prawem), a jeśli tak, to zatwierdzić go, aby mógł zacząć być wykonywany. Warto w procesie restrukturyzacji współpracować ze specjalistami, tak, aby po pierwsze skutecznie wynegocjować z poszczególnymi wierzycielami korzystne warunki, a po drugie właśnie upewnić się, że nie będzie żadnych przeszkód do zatwierdzenia układu przez sąd.

Inne dostępne opcje to przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe oraz sanacyjne. Jak łatwo się domyślić, najszybsze z nich będzie to pierwsze, ale nie zawsze będzie ono dostępne. To, z której opcji warto (i z której w ogóle można) skorzystać, zależy od okoliczności, m.in. wysokości długów, tego, które i ile z nich jest sporne, a także od poziomu ochrony, na którym danemu przedsiębiorcy zależy. W przypadku sięgnięcia po profesjonalną pomoc można liczyć na dogłębną analizę sytuacji i wsparcie w wyborze właściwego rozwiązania.

 

artykuł partnerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *