Leasingu samochodu dostawczego – jak znaleźć najlepszą ofertę?
Samochody dostawcze to narzędzie pracy, a nawet źródło przychodu dla firm z wielu różnych branży. Jednak nie każdy przedsiębiorców może sobie pozwolić na zakup takiego pojazdu za gotówkę. Szczególnie gdy do prowadzenia biznesu potrzebuje kilku samochodów. Skąd zatem wziąć środki na zakup auta dostawczego? Z pomocą przychodzą leasingodawcy, którzy pomagają przedsiębiorcom w finansowaniu samochodów dostawczych.
Jakie samochody można wziąć w leasing?
Choć leasing dla firm najczęściej kojarzy się z samochodami osobowymi, to z tej formy finansowania można korzystać przy zakupie wszelkiego rodzaju pojazdów. Dotyczy to nawet motocykli, jachtów, ciężarówek oraz interesujących nas dzisiaj samochodów dostawczych. Oznacza to, że bez trudu znajdziesz ofertę leasingową samochodów dostawczych do 3,5 tony, takich jak:
- pick-upy,
- samochody chłodnie,
- kontenery
- samochody skrzyniowe,
- samochody furgonowe.
Co ważne, w leasing możesz wziąć samochody dostawcze zarówno nowe, jak i używane. Do tego zawsze możesz skorzystać z leasingu samochodów dostawczych poleasingowych, czyli takich, które wcześniej były leasingowane przez inną firmę. Wszystko oczywiście zależy od twoich potrzeb i możliwości finansowych. Niemniej jednak leasing samochodów dostawczych sprawia, że pozyskanie tego typu pojazdów jest po prostu łatwiejsze i tańsze.
➡ Szukasz najlepszej oferty leasingowej samochodów dostawczych? Sprawdź Ranking Firm Leasingowych.
Jakie są rodzaje leasingu samochodów dostawczych?
W przypadku leasingu samochodów dostawczych możesz skorzystać z kilku rodzajów leasingu. Większość przedsiębiorców stawia na leasing operacyjny, który pozwala na zaliczenie rat leasingowych i opłaty wstępnej do kosztów uzyskania przychodu. W ten sposób całkowity koszt leasingu jest odpowiednio niższy. Poza tym w leasingu operacyjnym podatek VAT doliczany jest do każdej raty leasingowej, a sam samochód dostawczy nie wchodzi w skład majątku firmy. Z tego też względu leasingobiorca nie ma obowiązku dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Dodajmy jeszcze, że w przypadku leasingu operacyjnego, samochód dostawczy można wykupić lub oddać firmie leasingowej po upłynięciu okresu leasingowania.
Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z leasingu finansowego. Wówczas sam samochód dostawczy zalicza się do majątku leasingobiorcy, a ten z kolei dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Przy leasingu finansowym podatek VAT nie jest doliczany do każdej raty leasingowej. Zamiast tego płaci się go w całości
z góry najczęściej wraz z pierwszą ratą. Poza tym do kosztów przychodu wlicza się tylko część odsetkową raty leasingowej. Jednak przy leasingu finansowym, wraz z upływem okresu leasingowego przedsiębiorca automatycznie staje się właścicielem samochodu dostawczego, z którego do tej pory korzystał.
➡ Nie wiesz, jaki leasing wybrać? Sprawdź, czym różni się leasing operacyjny od leasingu finansowego.
Dlaczego warto skorzystać z leasingu samochodów dostawczych?
Najważniejszą zaletą leasingu samochodów dostawczych jest to, że umożliwia on zakup pojazdów przedsiębiorcom, którzy nie dysponują odpowiednią gotówką. Po prostu dzięki leasingowi możesz kupić samochody, na które w innym przypadku nie byłoby Cię stać.
Warto także wspomnieć, że leasing samochodów dostawczych nie wpływa na zdolność kredytową firmy. A to oznacza, że nawet w okresie obowiązywania umowy leasingowej będziesz mógł skorzystać z innych opcji finansowania, takich jak kredyt dla firm. Do tego, leasing dla firmy uzyskasz nawet wtedy, gdy nie masz odpowiedniej zdolności kredytowej. Dzięki temu z leasingu samochodów dostawczych mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy nie mają większych szans na kredyt w odpowiedniej wysokości. Dotyczy to także nowych firm, dla których leasing to często jedyny sposób za zakup niezbędnego sprzętu czy pojazdów.
Kolejną zaletą leasingu samochodów dostawczych jest łatwość uzyskania takiego finansowania. Najczęściej wszelkie procedury są uproszczone do niezbędnego minimum, a załatwienie formalności zajmuje kilka dni.
Leasing samochodów dostawczych to również ogromna elastyczność. Po pierwsze, w leasing możesz wziąć dowolny pojazd, bez względu na to, czy mają to być samochody chłodnie, pick-upy czy furgonetki.
Po drugie, możesz zdecydować się na samochód dostawczy używany, bądź nowy, a także na samochody dostawcze poleasingowe. Dotyczy to także samochodów do 3,5 tony, sprowadzanych z zagranicy.
A po trzecie masz wybór, co zrobić z samochodem dostawczym po upłynięciu okresu leasingowego. Możesz go sobie zostawić na własność lub zwrócić go firmie leasingowej i sięgnąć po kolejny leasing samochodów dostawczych do 3,5 tony. To całkiem dobry sposób na regularną i stosunkowo tanią wymianę swojej floty.
Podsumowując, leasing samochodów dostawczych to idealne rozwiązanie dla firm, w których pojazdy do 3,5 tony to ważne narzędzia pracy i źródło przychodów. Sprawdzi się w przypadku firm transportowych, remontowych, instalacyjnych, handlowych i wielu innych.
Jak znaleźć najlepszą ofertę leasingu samochodu dostawczego?
Oferta leasingu samochodów dostawczych jest bardzo szeroka. Zacznijmy od tego, że taki leasing możesz wziąć:
- w firmie leasingowej,
- w banku, który ma w swojej ofercie leasing dla firm,
- bezpośrednio u producenta samochodów dostawczych do 3,5 tony.
Która z tych ofert będzie najlepsza? To już oczywiście zależy od Twojej indywidualnej sytuacji. W końcu na nieco inną ofertę mogą liczyć firmy, które chcą leasingować tylko jeden pojazd, a na innych warunkach zależy przedsiębiorcom, którzy planują zakupić całą flotę samochodów dostawczych.
Ile kosztuje leasing samochodów dostawczych?
Na koszt leasingu samochodów dostawczych składają się opłata wstępna oraz raty leasingowe. Ostatecznie suma ta zależy od warunków leasingu, choć musisz pamiętać, że część opłat możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. W ten sposób ostateczny koszt leasingu jest odpowiednio mniejszy.
Niemniej jednak warto z góry wiedzieć, ile zapłacisz za leasing samochodu. Kalkulator leasingu na pewno Ci w tym pomoże. Dzięki niemu szybko zorientujesz się, która oferta leasingowa najlepiej wpisuje się
w możliwości finansowe Twojej firmy.
➡ Szukasz odpowiedniego leasingodawcy samochodów dostawczych. Zapoznaj się z ofertą Santander Leasing.
Leasing samochodów dostawczych to jeden z wygodniejszych sposobów zakupu niezbędnych pojazdów. Zapewnia on dużą dowolność przy wyborze odpowiedniego auta, a dodatkowo jest łatwo dostępny dla wielu przedsiębiorców, którzy nie mają możliwości skorzystania z innych opcji zewnętrznego finansowania. Do tego oferta leasingowa jest elastyczna i można ją indywidualnie dopasować do potrzeb własnej firmy. I to bez względu na to, czy zamierzasz wziąć w leasing jeden samochód dostawczy, czy też całą flotę pojazdów do 3,5 tony.
Przedsiębiorczyni zafascynowana światem finansów i bankowości. W wolnych chwilach uwielbia czytać powieści kryminalne oraz spędzać czas na świeżym powietrzu (najchętniej w górach!).