Leasing na fotowoltaikę – czy i kiedy warto z niego skorzystać?
Coraz więcej firm decyduje się na inwestycję w fotowoltaikę. Dzięki temu nie tylko oszczędzają na rachunkach za prąd, ale i tworzą ekologiczny wizerunek własnej firmy. Jednak nie każdy przedsiębiorca może pozwolić sobie na spory wydatek, z jakim wiąże się zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Na szczęście istnieje przystępny sposób finansowania takich inwestycji. Sprawdźmy zatem, na czym polega leasing na fotowoltaikę i kiedy warto sięgnąć po takie rozwiązanie.
Skąd wziąć środki na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej dla firmy?
Nie da się ukryć, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną dla firm to spory wydatek. Z drugiej strony nie warto czekać z tą decyzją, aż oszczędzimy odpowiednią kwotę, gdyż rosnące ceny prądu sprawiają, że tracimy na tym każdego dnia. Skąd zatem wziąć środki na fotowoltaikę?
Oczywiście każdy przedsiębiorca może skorzystać z kredytu dla firm, dzięki czemu sfinansuje całe przedsięwzięcie. Jednak to rozwiązanie ma kilka wad. Przede wszystkim, uzyskanie kredytu dla firm to konieczność załatwienia wielu formalności, a do tego cała procedura bywa czasochłonna. Do tego nie każda firma ma odpowiednią zdolność kredytową, aby otrzymać kredyt dla firm na atrakcyjnych warunkach.
Na szczęście jest jeszcze inny sposób, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą w łatwy sposób sfinansować zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. A jest nim leasing dla firm na fotowoltaikę. W połączeniu
z licznymi dotacjami na zakup instalacji jest to rozwiązanie optymalne.
➡ Chcesz szybko porównać najlepsze oferty leasingu dla firm? Sprawdź aktualny ranking leasingu.
Jak działa leasing dla firm na fotowoltaikę?
Leasing dla firm na fotowoltaikę działa na podobnych zasadach jak leasing na każdy inny zakup firmowy. Również w tym przypadku możemy skorzystać z:
- leasingu operacyjnego,
- leasingu finansowego,
- pożyczki leasingowej.
Sprawdźmy, na czym polega każdy z tych rodzajów leasingu na fotowoltaikę.
➡ Szukasz najlepszej oferty fotowoltaiki dla swojej firmy? Sprawdź nasz ranking fotowoltaiki dla firm!
Jak działa leasing operacyjny na fotowoltaikę?
Leasing operacyjny na zakup i montaż fotowoltaiki oznacza, że sama instalacja pozostanie własnością firmy leasingowej, a przedsiębiorca będzie mógł z niej korzystać w zamian za opłacanie rat leasingowych. Co więcej, raty te zalicza się do kosztów uzyskania przychodu. Dodajmy jeszcze, że jedyną większą inwestycją, jaką jednorazowo musi ponieść przedsiębiorca, jest konieczność uiszczenia tzw. wpłaty własnej.
Co jeszcze powinniśmy wiedzieć, o leasingu operacyjnym na fotowoltaikę? Przede wszystkim to, że prawo do amortyzacji paneli fotowoltaicznych ma leasingodawca. Do tego sama amortyzacja wynosi 10% i trwa przynajmniej 4 lata.
Jak działa leasing finansowy na fotowoltaikę?
Przy leasingu finansowym na fotowoltaikę przedsiębiorca staje się jej właścicielem po spłaceniu ostatniej raty leasingowej. Decydując się na ten rodzaj leasingu, należy wraz z pierwszą ratą leasingową wpłacić opłatę instalacyjną. Do tego dochodzi jeszcze podatek VAT, naliczany od wartości całej instalacji fotowoltaicznej. Oczywiście ten podatek można później odzyskać w ramach jednorazowej transzy z urzędu skarbowego. Dodajmy jeszcze, że amortyzacja instalacji fotowoltaicznej to zadanie leasingobiorcy.
➡ Nie wiesz, jaki rodzaj leasingu dla firm wybrać? Sprawdź, czym różni się leasing operacyjny od leasingu finansowego.
Na czym polega pożyczka leasingowa na fotowoltaikę?
Kolejnym sposobem finansowania inwestycji w instalację fotowoltaiczną dla firm jest możliwość skorzystania z pożyczki leasingowej (więcej informacji o tym, czym pożyczka leasingowa różni się od leasingu, znajdziesz tutaj). A czemu mówimy o pożyczce, a nie kredycie dla firm na ten cel? Wynika to
z tego, że wszelkiego rodzaju kredyty mogą zostać udzielone jedynie przez bank, natomiast pożyczkę leasingową można uzyskać w firmie leasingowej.
Decydując się na pożyczkę leasingową, należy wpłacić tzw. czynsz inicjalny. Jest to jednocześnie pierwsza rata leasingowa, która stanowi koszt pożyczkowy. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi płacić podatku VAT na rzecz leasingodawcy.
Poza tym, przy pożyczce leasingowej przedsiębiorca otrzymuje fakturę VAT za zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, dzięki której może starać się o przyznanie dotacji czy zwrot części kosztów na fotowoltaikę.
W ramach pożyczki leasingowej możemy także zdecydować się na tzw. ratę balonową. W takim przypadku w ramach rat leasingowych spłacamy same odsetki, a kapitał oddajemy na koniec okresu pożyczkowego. Warto skorzystać z tej opcji, jeśli możemy liczyć na zwrot podatku z urzędu skarbowego.
Dlaczego warto korzystać z leasingu dla firm na instalację fotowoltaiczną?
Leasing na fotowoltaikę sprawdzi się idealnie w przypadku przedsiębiorców, którzy mają dość rosnących rachunków za prąd, a jednocześnie nie dysponują odpowiednią gotówką, aby samodzielnie sfinansować taką inwestycję.
Pamiętajmy także, ewentualna rata leasingowa nie będzie stanowiła dużego obciążenia dla budżetu firmy, ponieważ rachunki za energię elektryczną będą niższe o około 90%. Poza tym samą ratę można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i odliczyć ją od podatku.
Dodajmy jeszcze, że wszelkie formalności związane z uzyskaniem leasingu dla firm są ograniczone do niezbędnego minimum. Dzięki temu ten rodzaj finansowania zakupu i montażu fotowoltaiki jest bardziej dostępny niż na przykład kredyt dla firm.
Inwestycja w instalację fotowoltaiczną sprawi, że rachunki za prąd przestaną generować duże koszty. Do tego firma będzie miała dobrą opinię pod względem troski o środowisko naturalne. Z tego względu warto postawić na fotowoltaikę, a w przypadku braku odpowiednich funduszy, zdecydować się na leasing.
Przedsiębiorczyni zafascynowana światem finansów i bankowości. W wolnych chwilach uwielbia czytać powieści kryminalne oraz spędzać czas na świeżym powietrzu (najchętniej w górach!).