Czy można uzyskać leasing bez BIK?
Leasing dla firm uznawany jest za jeden z najlepszych sposobów finansowania firmowych zakupów. Jednak jeśli Twoja historia kredytowa nie jest idealna, możesz mieć problem ze znalezieniem odpowiedniej oferty leasingowej. Nie oznacza to jednak, że jesteś w sytuacji bez wyjścia. Zawsze możesz zdecydować się na leasing bez BIK. Sprawdźmy zatem, na czym polega ta usługa.
Na jakiej podstawie firmy leasingowe udzielają finansowania?
Przedsiębiorcy doskonale zdają sobie sprawę, że leasing dla firm jest jedną z najłatwiej dostępnych form finansowania firmowych zakupów. Formalności przy mniejszych inwestycjach są uproszczone, procedury trwają kilka dni, a sama decyzja podejmowana jest nawet w kilkadziesiąt minut. Nie oznacza to jednak, że leasingodawca nie sprawdza przedsiębiorcy, który stara się o finansowanie. Wprost przeciwnie. Firmy leasingowe weryfikują potencjalnego leasingobiorcę w takich bazach jak BIK, BIG, ERIF czy KRD. A to oznacza, że jeśli Twoja historia kredytowa jest negatywna, Twój wniosek o leasing może zostać odrzucony. Stąd popularność takich usług jak leasing dla firm bez BIK. Sprawdźmy, na czym polegają takie oferty.
➡ Sprawdź nasz ranking najlepszych ofert leasingu.
Na czym polega leasing dla firm bez BIK?
Oferta leasingu bez BIK oznacza, że z tej opcji finansowania mogą skorzystać przedsiębiorcy, nawet jeśli są zadłużeni. Po prostu taka firma leasingowa nie będzie weryfikowała historii kredytowej potencjalnego leasingodawcy w bazach dłużników. I choć nie jest to popularne rozwiązanie, to w zasadzie bez większych trudności znajdziesz leasingodawcę, które ma w swojej ofercie leasing dla firm bez BIK.
Musisz jednak wziąć pod uwagę, że brak weryfikacji przedsiębiorcy w BIK wiąże się z większym ryzykiem dla leasingodawcy. Stąd wyższa cena takiej usługi oraz konieczność zastosowania dodatkowych zabezpieczeń.
➡ Szukasz sprawdzonej firmy leasingowej? Sprawdź ofertę długoterminowego najmu samochodów od Arval BNP Paribas.
Ile kosztuje leasing bez BIK?
Jeśli chcesz skorzystać z leasingu bez BIK, musisz liczyć się z tym, że jego cena będzie wyższa od standardów rynkowych. Zazwyczaj takie oferty leasingowe kształtują się na poziomie 120% wartości leasingowanego przedmiotu. Oczywiście zależy to jeszcze od wysokości opłaty wstępnej oraz długości okresu leasingowego.
Poza tym przy leasingu bez BIK wyższe będą też różne koszty dodatkowe związane z podpisaniem umowy leasingowej.
Dodajmy jeszcze, że korzystając ze zwykłego leasingu dla firm, często możesz natrafić na oferty, w których opłata wstępna wynosi 0% lub symboliczne 1%. Natomiast w przypadku leasingu bez BIK raczej nie masz szans, aby uniknąć uiszczania opłaty wstępnej, gdyż jest to jeden ze sposobów na zabezpieczenie się leasingodawcy. Zazwyczaj opata ta wynosi co najmniej 10% wartości leasingowanego przedmiotu.
➡ Boisz się, że przez umowę leasingową nie dostaniesz kredytu? Sprawdź, jak leasing wpływa na zdolność kredytową firmy.
Jakie są zabezpieczenia leasingu bez BIK?
Leasing bez BIK to spore ryzyko dla firmy leasingowej. Dlatego też leasingodawcy często wymagają dodatkowych zabezpieczeń, bez których nie udzielą niezbędnego finansowania. A o jakich zabezpieczeniach mowa? Poza wspomnianą wcześniej opłatą wstępną mogą być to:
- dodatkowe zabezpieczenie na innym przedmiocie,
- zabezpieczenie na nieruchomości, należącej do leasingobiorcy,
- depozyt 2 kompletów kluczyków,
- notarialny podpis dobrowolnego poddania się egzekucji bez konieczności prowadzenia sporu sądowego.
➡ Wziąłeś auto w leasing dla firm? Sprawdź, jak przeprowadzić amortyzację samochodu osobowego w firmie.
Co można sfinansować w ramach leasingu bez BIK?
W przypadku leasingu bez BIK oferta leasingowanych przedmiotów w zasadzie nie różni się od klasycznego leasingu. Firmy leasingowe w obu przypadkach finansują:
- pojazdy (osobowe, dostawcze, ciężarowe, autobusy),
- sprzęt, maszyny i urządzenia produkcyjne,
- łodzie, jachty, sprzęt pływający.
Oczywiście w ramach leasingu bez BIK możesz kupić przedmioty zarówno nowe, jak i używane. Po prostu
w tym przypadku koszt finansowania bez BIK będzie większy.
Czy warto sięgać po leasing dla firm bez BIK?
Jak widzisz, uzyskanie leasingu bez BIK wcale nie musi być trudne. Czy jednak warto decydować się na takie rozwiązanie? Jakby nie patrzeć, to leasing, choć bardziej opłacalny od kredytu, jest jednak kolejnym rodzajem zobowiązania. I jak każde inne zobowiązanie, musisz je spłacać. Dlatego, zanim po nie sięgniesz, zadaj sobie pytanie, czy będzie Cię na to stać.
Skoro już widniejesz w bazie dłużników i masz problem ze zwrotem dotychczasowych należności, kolejne zobowiązanie może tylko pogorszyć Twoją sytuację finansową. Szczególnie że leasing bez BIK zawsze będzie droższy, a przez to mniej opłacalny. W ten sposób możesz wpaść w spiralę długów, która może ostatecznie doprowadzić do bankructwa Twojej firmy.
Czy leasing bez BIK to dobre rozwiązanie dla Twojej firmy? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Jednak zanim zdecydujesz się na taką usługę, dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową. Czasem lepiej wstrzymać się z zakupami, wyjść na prostą i dopiero wtedy skorzystać z leasingu na standardowych zasadach.
Przedsiębiorczyni zafascynowana światem finansów i bankowości. W wolnych chwilach uwielbia czytać powieści kryminalne oraz spędzać czas na świeżym powietrzu (najchętniej w górach!).