Biznes chce elektronicznych weksli. Dlaczego są nam potrzebne?
Rada Przedsiębiorczości apeluje o nowelizację aktów prawnych, która pozwoliłaby na wprowadzenie do obrotu elektronicznych weksli. Środowisko biznesowe już od lat wspiera taką inicjatywę, wskazując na przymus adaptacji do warunków rozwoju technologicznego. Dlaczego e-weksle są nam potrzebne?
Apel Rady Przedsiębiorczości w sprawie wprowadzenia weksli elektronicznych
„Czas pandemii, ale i funkcjonowanie obrotu gospodarczego w obecnym czasie, potwierdzają i ujawniają istotne niedomagania funkcjonowania materialnej formy weksla” – pisze Rada Przedsiębiorczości w apelu do Prezesa Rady Ministrów. Wskazuje, że współczesna rzeczywistość wymaga od instytucji finansowych adaptacji ich instrumentów do nowych warunków.
Papierowe weksle nie spełniają już w zadowalającym stopniu oczekiwań klientów instytucji finansowych i innych podmiotów. Mogą też być niebezpieczne ze względu na rozwijające się techniki fałszowania odręcznych podpisów.
Brak zmian w legislacji
Debaty na temat zmiany aktów prawnych i wprowadzenia weksli elektronicznych do obrotu, trwają od kilku lat. Efektem nacisków środowiska gospodarczego było między innymi opracowanie koncepcji e-weksla przez zespół powołany decyzją Przewodniczącego Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji. Prace trwały od 2018 roku.
Apele i rekomendacje środowiska gospodarczego zostały zaakceptowane przez Ministra Cyfryzacji. Chociaż panuje powszechny konsensus co do tego, że wprowadzenie elektronicznych weksli jest potrzebne i nieuniknione, wciąż nie rozpoczął się proces zmiany legislacji. Trudno odgadnąć przyczynę takiego stanu.
Zobacz też:
Koncepcja e-weksla
Weksle to papiery wartościowe, które są obecnie jednymi z najbezpieczniejszych instrumentów obrotu. Ich tradycyjna forma materialna nie sprawdza się jednak w erze cyfrowej, w której wymagania dotyczące szybkości i sposobu wymiany na odległość są bardzo wysokie. Odpowiedzią na te potrzeby jest koncepcja weksla elektronicznego – podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Posiadamy technologie, które są w stanie zapewnić bezpieczeństwo elektronicznym dokumentom. Weksel powinien być zapisany na trwałym nośniku. Wtedy nawet w przypadku powstania elektronicznych kopii dokumentu, istnieje możliwość stwierdzenia, która z wersji jest oryginalna. Wbrew pozorom istnieje wtedy mniejsza szansa sfałszowania weksla, niż w przypadku jego materialnej wersji.
Sprawdź w naszym rankingu jakie są najlepsze firmy faktoringowe w Polsce.
Blockchain – droga do e-weksla
Blockchain to specjalna technologia, która pozwala wielu ludziom na bezpieczną pracę nad danymi. To trochę jak wspólny zeszyt, w którym każdy może pisać, ale nikt nie może niczego wymazać ani zmienić. Plik zapisany w trwałym nośniku zapewnia unikatowość weksla. Chociaż jego wartość można kopiować, to aktualny stan dokumentu odwzorowuje tylko paraplik i zapis w trwałym nośniku.
To właśnie wykorzystanie tej techologii w jednym z modeli: prywatnym, publicznym lub w ramach infrastruktury państwowej, może zapewnić integralność i niezmienialność treści weksla. System prywatny wydaje się najbezpieczniejszy. Do danych mogą mieć dostęp ograniczone grupy osób. Jest on natomiast bardzo kosztowny dla organizacji. Koncepcja blockchaina państwowego jest atrakcyjna, ale to wizja bardzo odległa, a w blockchainie publicznym nie ma możliwości zweryfikowania, jakie organizacje lub osoby zapoznają się z plikami. Wprowadzenie do obrotu elektronicznych weksli wymagałoby podjęcia systemowej decyzji co do tego, który z modeli powinien być wykorzystywany.
Szukasz najkorzystniejszych warunków kredytu dla swojej firmy? Sprawdź ranking!
Dlaczego potrzebujemy elektronicznych weksli?
Materialne weksle mają wiele minusów. Przede wszystkim posiadanie papierowych dokumentów jest uciążliwe i niepraktyczne. Szczególnie w erze internetu, kiedy jesteśmy przyzwyczajeni do szybkiej wymiany informacji. Wprowadzenie elektronicznego weksla mogłoby rozwiązać te problemy – usprawnić i uprościć ten proces. Jednocześnie e-weksel zachowałby wszystkie funkcje jego materialnej formy.
„Dalsze funkcjonowanie weksli wyłącznie w tradycyjnej formie papierowej stało się także potencjalnie niebezpieczne, ponieważ w obrocie prawno-gospodarczym pojawiły technologie fałszujące podpisy w sposób nieodróżnialny od podpisu odręcznego.” – pisze Rada Przedsiębiorczości. E-weksle bazujące na technologii blockchain mogłyby zapewnić bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, w przeciwieństwie do dokumentów papierowych.
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej, pasjonująca się odkrywaniem nowych tematów ze świata biznesu. Na portalu Firmowa Kasa informuje między innymi o faktoringu, finansach osobistych i strategiach rozwoju.