Finansowanie motocykla – czy leasing to dobre rozwiązanie?

Finansowanie motocykla – czy leasing to dobre rozwiązanie?

czarny motocykl na tle budynków

Leasing samochodu to oczywistość. Leasing na motocykl to mimo wszystko rzadziej wybierane rozwiązanie. Czy słusznie? W końcu wiele firm leasingowych finansuje zakup różnych pojazdów,
w tym właśnie jednośladów. Sprawdźmy zatem, czy warto skorzystać z leasingu na motocykl.

Jak można sfinansować zakup motocykla?

Zakup motocykla to na ogół dużo mniejszy wydatek, niż zakup samochodu. Niemniej jednak nie każdy może sobie pozwolić na to, aby kupić motocykl za oszczędności. W takim przypadku możesz sięgnąć po kredyt gotówkowy, który pozwoli Ci na sfinansowanie motocykla. Jednak jeszcze innym wyjściem jest skorzystanie z leasingu na motocykl. Dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?

Zastanawiasz się, jak znaleźć najlepszego leasingodawcę? Sprawdź Ranking Firm Leasingowych.

 

Dlaczego warto korzystać z leasingu motocykli?

Z leasingiem na motocykl jest podobnie jak z leasingiem każdego innego przedmiotu. Możesz w ten sposób sfinansować zakup pojazdu, wpłacając z góry tylko ułamek jego wartości. Za to resztę spłacasz
w comiesięcznych ratach leasingu, dopasowanych tak, aby nie obciążały Twojego budżetu. W dodatku leasing jest o wiele łatwiejszy w uzyskaniu niż kredyt o podobnej wartości. Do tego wszelkie formalności są uproszczone w porównaniu z kredytem. Innymi słowy, prościej i szybciej kupisz motocykl w ramach leasingu niż na kredyt.

Do tego dostępność tej opcji finansowania pojazdów jest większa, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku nowych firm. Jeśli dopiero co złożyłeś działalność, możesz mieć problem z otrzymaniem kredytu. Natomiast z leasingu możesz skorzystać niemalże od razu. Warto także pamiętać, że leasing nie ma negatywnego wpływu na Twoją zdolność kredytową. Oznacza to, że możesz skorzystać z opcji leasingu w przypadku zakupu motocykla, a po kredyt sięgniesz w razie innych inwestycji.

Kolejną zaletą leasingu jest to, że koszty leasingowania możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. W rezultacie zakup motocykla będzie Cię kosztował mniej, niż wynikałoby to z jego nominalnej ceny.

Poza tym po zakończeniu umowy leasingowej masz dwie opcje. Po pierwsze, możesz spłacić ostatnią ratę leasingową i wykupić leasingowany motocykl na własność. Jednak równie dobrze możesz zwrócić go do firmy leasingowej, a następnie podpisać kolejną umowę leasingową na zupełnie nowy pojazd. W ten sposób możesz regularnie wymieniać motocykl na nowy bez ponoszenia z tego tytułu większych kosztów, czy też pozbywania się oszczędności.

Warto dodać, że leasing na motocykl wiąże się z dużą elastycznością, co oznacza, że możesz dostosować harmonogram rat leasingowych do swojego budżetu. W przypadku niższych rat okres spłaty będzie dłuższy, a przy wyższych ratach okres leasingowania upłynie szybciej.

 

Na czym polega leasing motocykli?

Leasing motocykli polega na tym, że leasingobiorca korzysta z pojazdu, który jest własnością leasingodawcy. W takim przypadku przedsiębiorca nie musi wykładać gotówki na zakup motocykla. Zamiast tego uiszcza co miesiąc ratę leasingową, aż do końca obowiązywania umowy leasingowej. W przypadku leasingu pojazdów możesz skorzystać z leasingu finansowego bądź leasingu operacyjnego (więcej informacji o tym, czym różni się leasing operacyjny od leasingu finansowego, znajdziesz tutaj).
Z kolei jak już wspomnieliśmy wcześniej, po zakończeniu okresu leasingowania, motocykl może, ale nie musi, stać się własnością przedsiębiorcy.

Dodajmy jeszcze, że aby skorzystać z leasingu, przedsiębiorca musi dokonać wpłaty tzw. wkładu własnego. Zazwyczaj wynosi on od 10 do 30% wartości przedmiotu leasingu. Poza tym leasing motocykla trwa około 2-3 lat, choć czasem można wydłużyć go do 5 lat.

Poza tym leasing motocykli obejmuje nie tylko motocykle. Na tej samej zasadzie możesz też skorzystać
z leasingu skuterów czy quadów.

 

Kto może skorzystać z leasingu motocykla?

Leasing na motocykl przeznaczony jest dla firm i osób prywatnych. W tym pierwszym przypadku mogą
z niego skorzystać np. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, spółki, czy rolnicy prowadzący działalność rolniczą. Natomiast osoby prywatne mogą skorzystać z leasingu konsumenckiego.

 

Ile kosztuje leasing na motocykl?

Na koszt leasingu składa się cena samego pojazdu oraz opłaty związane z uzyskaniem i korzystaniem
z leasingu. Ostateczny koszt zależy od wysokości wkładu własnego oraz tego, na jak długo została zawarta umowa leasingowa. Im okres leasingowania będzie dłuższy, tym ostateczny koszt tego rozwiązania będzie wyższy. Niemniej jednak, jeśli prowadzisz firmę, koszty związane z leasingiem motocykla możesz odliczyć od kosztów uzyskania przychodu. Dzięki temu ostateczny koszt leasingu będzie odpowiednio niższy.

Oczywiście im droższy model motocykla wybierzesz, tym jego leasing będzie Cię więcej kosztował. Z drugiej strony przy kosztowniejszych motocyklach leasing bardziej się opłaca, ponieważ nie musisz wydawać swoich oszczędności, aby zakupić taki pojazd.

Nie wiesz, jaki sposób finansowania motocykli jest najbardziej opłacalny? Sprawdź, czy leasing się opłaca.

 

Jak wybrać najlepszą ofertę leasingową motocykla?

Na polskim rynku działa wiele firm leasingowych, a wiele z nich specjalizuje się w leasingu pojazdów, a co za tym idzie, leasingu motocykli. Jak zatem znaleźć najlepszą ofertę leasingu motocykla? Przede wszystkim skorzystaj z Rankingu Firm Leasingowych, dzięki któremu w jednym miejscu porównasz ze sobą poszczególne oferty.

Po drugie zapoznaj się z rekomendacjami i opiniami dotychczasowych klientów danej firmy leasingowej.
A co najważniejsze, dokładnie przeczytaj umowę leasingu, zanim złożysz na niej podpis. W ten sposób unikniesz nieporozumień i przykrych niespodzianek.

 Szukasz sprawdzonej oferty leasingowej? Sprawdź leasing od Idea Getin Leasing.

Możesz się zastanawiać, czy leasing na motocykl ma sens. Jednak jest to jedna z łatwiejszych i najmniej ryzykownych opcji finansowania motocykla. Szczególnie gdy prowadzisz firmę, a motocykl wykorzystujesz w swojej działalności. Zakup takich pojazdów za gotówkę często nie wchodzi w grę, więc zostajesz
z dylematem: kredyt bądź leasing. W takim przypadku musimy przyznać, że leasing jest łatwiejszy
w uzyskaniu, a formalności są o wiele mniej czasochłonne. Dotyczy to zresztą nie tylko motocykli, ale wszelkich przedmiotów, które możesz wziąć w leasing. Poza tym leasing charakteryzuje się dużą elastycznością. Po zakończeniu obowiązywania umowy leasingowej możesz zdecydować się na wykup motocykla lub możesz oddać go leasingodawcy. W tym drugim przypadku możesz od razu sięgnąć po kolejny leasing na zupełnie nowe pojazdy. Wszystkie te kwestie sprawiają, że leasing motocykla się opłaca, szczególnie gdy nie chcesz sięgać po własne oszczędności, by zakupić niezbędny czy też wymarzony pojazd.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *