Leasing na maszyny budowlane – co warto o nim wiedzieć?

Leasing na maszyny budowlane – co warto o nim wiedzieć?

koparka na placu budowy

Twoją firmę czeka spora modernizacja? A może musisz zainwestować w nowy sprzęt, aby nie dać się wyprzedzić konkurencji? Bez względu na powód, zakup nowych maszyn budowlanych to duże obciążenie dla firmowej kasy. Na szczęście dzięki zewnętrznemu finansowaniu w postaci leasingu maszyn budowlanych będziesz mógł pozwolić sobie na ten wydatek. Sprawdźmy, na czym polega ta usługa i kiedy warto z niej korzystać.

Jak uzyskać finansowanie na zakup maszyn budowlanych i drogowych?

Jeśli chcesz zakupić sprzęt budowlany, masz kilka możliwości. Oczywiście możesz sięgnąć do firmowych oszczędności i kupić maszyny za gotówkę. Niestety w przypadku większych inwestycji takie rozwiązanie często nie wchodzi w grę.

Innym rozwiązaniem jest sięgnięcie po finansowanie zewnętrzne w postaci kredytu lub leasingu dla firm. Porównując obie opcje, szybko dojdziesz do wniosku, że to ta druga jest łatwiej dostępna, a często
i bardziej opłacalna niż kredyt firmowy. Przyjrzyjmy się zatem, na czym dokładnie polega leasing maszyn budowlanych.

 Przymierzasz się do zakupu nowych lub używanych maszyn do firmy? Sprawdź Ranking Firm Leasingowych.

 

Na czym polega leasing maszyn budowlanych?

Leasing maszyn budowlanych i drogowych to usługa finansowania zakupów firmowych. Polega ona na tym, że firma leasingowa kupuje wskazany przez przedsiębiorcę sprzęt budowlany. Następnie przedsiębiorca korzysta z tego sprzętu przez cały okres leasingowania w zamian za spłacanie rat leasingowych. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi wykładać z góry własnych środków na zakup niezbędnych maszyn czy urządzeń. Z kolei po upłynięciu okresu leasingowania przedsiębiorca może wykupić sprzęt na własność lub zwrócić go firmie leasingowej. Wszystko zależy od tego, czy w dalszym ciągu chce korzystać z danych urządzeń, czy też może woli wziąć w leasing nowszy sprzęt.

Należy jednak pamiętać, że skorzystanie z leasingu wiąże się z uiszczeniem tzw. wpłaty wstępnej.
W zależności od oferty może ona wynieść od 1 do 30% wartości leasingowanych przedmiotów. Niemniej jednak jest to o wiele mniejsza suma, niż gdyby przedsiębiorca chciał w całości sfinansować zakup maszyn z własnych środków.

Dodajmy do tego, że same raty leasingowe też nie powinny stanowić większego obciążania dla firmowego budżetu. Szczególnie że można je w części lub w całości zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności.
W ten sposób realna wysokość rat leasingowych jest odpowiednio niższa.

 

Jaki sprzęt obejmuje usługa leasingu maszyn budowlanych?

Jedną z największych zalet leasingu jest szeroki zakres przedmiotów, które mogą być leasingowane.
W przypadku maszyn budowlanych możesz sfinansować w ten sposób m.in.:

  • koparki i koparko-ładowarki,
  • wywrotki, spycharki, wiertnice, zagęszczarki,
  • walce, frezarki do asfaltu i inny sprzęt do robót drogowych,
  • specjalistyczne narzędzia budowlane,
  • ciągniki rolnicze, przyczepy i naczepy,
  • kombajny,
  • sprzęt leśny,
  • agregaty.

Do tego dochodzę też inne maszyny budowlane. Co jednak najważniejsze, w leasing możesz wziąć zarówno sprzęt zupełnie nowy, jak i używany. Leasing maszyn budowlanych używanych jest szczególnie opłacalny, gdyż nie zawsze w takim przypadku możesz skorzystać z kredytu dla firm. Zwłaszcza jeśli sprzedającemu zależy na czasie.

 

Dlaczego warto korzystać z leasingu na maszyny budowlane?

Fakt, że leasingować można praktycznie każdy sprzęt budowlany, to ważna, choć zdecydowanie niejedyna zaleta tego rodzaju finansowania firmowych zakupów. Jakie zatem są pozostałe korzyści wynikające z tej usługi?

Przede wszystkim procedura uzyskania leasingu na sprzęt budowlany jest prostsza i wymaga dopełnienia mniej skomplikowanych formalności niż kredyt. A to oznacza, że Twoje szanse na leasing są większe, a cały proces trwa o wiele krócej. Dzięki temu nowe maszyny szybciej trafią do Twojej firmy i zaczną na siebie zarabiać. Oczywiście dotyczy to także leasingu na używane maszyny budowlane.

Do tego leasing maszyny budowlanej nie ma dużego wpływu na Twoją zdolność kredytową. W ten sposób możesz korzystać z różnych form zewnętrznego finansowania, w zależności od potrzeb Twojej firmy.

Pamiętaj także, że faktyczny koszt leasingu na maszyny budowane i drogowe jest odpowiednio mniejszy, jako że raty leasingowe możesz odliczyć od podatku.

Co równie ważne, leasing jest bardzo elastyczną usługą. Dzięki temu możesz uzyskać od firmy leasingowej ofertę, która najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

Kolejną zaletą leasingu na maszyny budowlane jest fakt, że co kilka lat możesz w stosunkowo niskiej cenie wymienić leasingowany sprzęt na nowy. Wystarczy, że po zakończeniu umowy leasingowej ponownie sięgniesz po finansowanie na zakup zupełnie nowych maszyn i urządzeń. Choć oczywiście możesz pozostać przy sprzęcie, z którego korzystałeś do tej pory. Już bez płacenia rat leasingowych.

Zastanawiasz się nad różnymi sposobami finansowania firmowych zakupów? Sprawdź, czy leasing się opłaca.

 

Czy nowe firmy mogą liczyć na leasing na maszyny budowlane?

Warto również wspomnieć, że firmy leasingowe oferują także leasing na maszyny budowlane dla nowych firm. Zatem jeśli prowadzisz działalność krócej niż pół roku, możesz śmiało składać wniosek o leasing dla firm, za pomocą którego sfinansujesz zakup niezbędnego sprzętu. Dzięki temu Twoja firma będzie szybciej się rozwijać i przynosić większe zyski.

 

Na czym polega cesja leasingu maszyn budowlanych?

Co jednak w przypadku, gdy Twoja firma przechodzi trudności i masz problem z regularną spłatą rat leasingowych? Albo zamierzasz zmienić zakres prowadzonej działalności i leasingowane maszyny nie będą Ci już potrzebne? W takich przypadkach zawsze możesz skorzystać z cesji leasingu maszyny budowlanej. Na czym ona polega?

Cesja leasingu to nic innego jak zmiana osoby czy też podmiotu, korzystającego z leasingu. Natomiast bez zmian pozostaje leasingodawca, przedmiot leasingu i warunki umowy leasingowej. Po prostu po cesji leasingu na inną firmę to ona będzie używała leasingowanego sprzętu i rozliczała się z tego z firmą leasingową. W ten sposób dotychczasowy leasingodawca pozbywa się zobowiązania, jednocześnie tracąc prawo do korzystania ze sprzętu objętego leasingiem.

 

Jak wybrać najlepszą ofertę leasingu maszyn budowlanych?

Jako że leasing dla firm cieszy się ogromnym zainteresowaniem przedsiębiorców, to i firmy leasingowe mogą pochwalić się bardzo szeroką ofertą. Z jednej strony dzięki temu każdy przedsiębiorca może znaleźć coś dla siebie, ale z drugiej odszukanie najlepszej i najkorzystniejszej opcji bywa i trudne, i czasochłonne.

Dlatego przy poszukiwaniu odpowiedniego leasingu maszyn budowlanych skorzystaj z kalkulatora. Dzięki niemu szybko poznasz wysokość rat leasingu i dobierzesz ofertę finansowania, która najlepiej sprawdzi się w Twojej firmie.

 

Jak uzyskać leasing na maszyny budowlane w PKO?

Leasing możesz uzyskać zarówno w niezależnych firmach leasingowych, jak i w bankach. Na przykład PKO oferuje finansowanie w ramach PKO Leasing. Maszyny i urządzenia możesz zatem zakupić, składając wniosek o leasing właśnie w tym banku. Dodajmy jeszcze, że PKO oferuje leasing operacyjny, finansowy oraz zwrotny. Poza tym z oferty leasingowej banku mogą także skorzystać nowe firmy, które dopiero rozpoczynają działalność.

Planujesz zakup nowego sprzętu, ale nie możesz sobie pozwolić na tak duży wydatek? Skorzystaj z finansowania maszyn budowlanych i drogowych w postaci leasingu dla firm. W ten sposób zmodernizujesz swoją firmę bez konieczności wykładania dużych kwot z góry. 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *