Co to jest leasing?
Nie masz wystarczających środków, aby kupić samochód lub przeprowadzić niezbędną modernizację w firmie? Dzięki leasingowi nie jest to problem. Decydując się na tę usługę,
w niedługim czasie uzyskasz dostęp do nowego sprzętu lub pojazdów. Nawet jeśli dopiero od niedawna prowadzisz swoja działalność. Sprawdźmy zatem, na czym polega leasing dla firm.
Na czym polega leasing?
Leasing to jeden z umownych stosunków cywilnoprawnych, którego stronami są:
- leasingodawca, czyli podmiot finansujący,
- leasingobiorca, czyli podmiot korzystający.
Usługa leasingu polega na tym, że w ramach umowy leasingowej leasingobiorca może korzystać z danego przedmiotu, który dzierżawi przez określony czas. W zamian za to spłaca na rzecz leasingodawcy raty przez cały okres obowiązywania tejże umowy. Korzystanie z leasingu wiąże się z koniecznością uiszczenia wkładu własnego w wysokości zazwyczaj od 0 do 30% wartości leasingowanego przedmiotu. Z kolei po zakończeniu obowiązywania umowy leasingowej leasingobiorca może, choć nie musi, wykupić przedmiot leasingu na własność za ułamek jego wartości.
➡ Planujesz zakup samochodu na firmę i szukasz najlepszej oferty leasingowej? Sprawdź aktualny Ranking Firm Leasingowych.
Jakie przedmioty można leasingować?
Choć z leasingiem wiążą się pewne ograniczenia, to w ramach tej usługi możesz sfinansować zakup wielu różnych przedmiotów. Mamy tutaj na myśli nie tylko środki trwałe, ale i wartości niematerialne i prawne. Co zatem może być przedmiotem leasingu? Są to m.in.:
- samochody osobowe i dostawcze,
- pojazdy ciężarowe,
- urządzenia i maszyny produkcyjne,
- maszyny rolnicze,
- wyposażenie gabinetów lekarskich, rehabilitacyjnych, weterynaryjnych i aptek,
- sprzęt komputerowy,
- sprzęt biurowy,
- licencje i oprogramowanie,
- fotowoltaika,
- nieruchomości.
Co więcej, w ramach leasingu możesz sfinansować zakupu przedmiotów zarówno nowych, jak i używanych.
Kto może skorzystać z leasingu?
Leasing kojarzy się przede wszystkim z usługą przeznaczoną dla firm. Mogą z niej skorzystać zarówno duże firmy, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby z finansowania
w ramach leasingu dla firm skorzystali także przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.
Warto jednak pamiętać, że wiele firm leasingowych oferuje także leasing konsumencki. Mogą z niego skorzystać osoby prywatne, które nie prowadzą żadnej działalności i nie posiadają firmy.
Dlaczego warto korzystać z leasingu?
Jedną z największych zalet leasingu jest to, że pozwala on na zakup niezbędnych pojazdów czy sprzętu bez sięgania po środki własne w pełnej kwocie wartości danego sprzętu. Dzięki tej usłudze przedsiębiorcy mogą przeprowadzić niezbędne modernizacje, finansując ze swojej kieszeni tylko część kosztów w momencie gdy zaczynają już dany sprzęt wykorzystywać. Jest to szczególnie istotne w przypadku dużych i kosztownych inwestycji. Nie da się ukryć, że bez zewnętrznego finansowania do wielu z nich nigdy by nie doszło.
Co więcej, leasing jest usługą bardzo elastyczną, którą można dopasować do własnych potrzeb. Dzięki temu przedsiębiorca może ustalić wysokość rat na takim poziomie, który zbytnio nie obciąży firmowej kasy. Podobnie jest w przypadku wykupu leasingowanego przedmiotu na własność. Przedsiębiorca może zdecydować się na taki krok po wygaśnięciu umowy leasingowej. Jednak może również zrezygnować z tej opcji, ponownie decydując się na leasing zupełnie nowego sprzętu.
Poza tym raty leasingowe, a także inne koszty związane z tą usługą można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i odliczyć od podatku. Dzięki temu faktyczny koszt tej usług jest odpowiednio niższy i bardziej opłacalny.
To jednak nie wszystko. Leasing to bardzo dobra alternatywna dla kredytów dla firm. Po pierwsze, procedury związane z otrzymaniem leasingu są uproszczone, dzięki czemu cały proces trwa krócej. Po drugie, z leasingu mogą korzystać firmy, które od niedawna działają na rynku lub dopiero rozpoczynają swoją działalność. W przypadku kredytów dla firm nie zawsze jest taka możliwość. Po trzecie, korzystanie
z leasingu nie ma wpływu na zdolność finansową firmy. Dzięki temu opcję wzięcia kredytu można pozostawić na przyszłe zakupy firmowe czy inwestycje.
➡ Zamierzasz sfinansować firmowe zakupy w ramach leasingu? Sprawdź, jak leasing wpływa na zdolność kredytową firm.
Jakie są rodzaje leasingu?
Leasing możemy podzielić na kilka rodzajów w zależności od przyjętych kryteriów. Z tego względu najczęściej wyróżniamy:
- leasing finansowy (kapitałowy) i leasing operacyjny (bieżący) – z zależności od tego, czy przedmiot leasingu jest zaliczany do środków trwałych leasingodawcy (leasing finansowy) czy leasingobiorcy (leasing operacyjny),
- leasing pośredni i leasing bezpośredni – w zależności od tego, czy leasingobiorca podpisuje umowę leasingową z firmą leasingową, która nabywa daną rzecz od sprzedawcy (leasing pośredni), czy z samym sprzedawcą (leasing bezpośredni).
Do tego dochodzi jeszcze leasing zwrotny. Polega on na tym, że przedsiębiorca odsprzedaje firmie leasingowej swoje środki trwałe, ale w dalszym ciągu korzysta z nich w zamian za opłacanie rat leasingowych. W tym przypadku przedsiębiorca uzyskuje dostęp do niezbędnej gotówki, bez konieczności trwałej wyprzedaży majątku firmy.
Jak wybrać najlepszą ofertę leasingową?
Na rynku działa mnóstwo firm leasingowych, więc znalezienie najlepszej jest niełatwym zadaniem. Na szczęście zawsze możesz skorzystać z naszego rankingu firm leasingowych, dzięki któremu szybko przeanalizujesz poszczególne oferty. Jednak najważniejsze jest, aby dopasować taką ofertę do potrzeb własnej firmy. Tylko wówczas będziesz miał pewność, że leasing dla firm, z którego korzystasz, jest faktycznie najlepszy.
Przedsiębiorczyni zafascynowana światem finansów i bankowości. W wolnych chwilach uwielbia czytać powieści kryminalne oraz spędzać czas na świeżym powietrzu (najchętniej w górach!).